لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۴۸

تورنتو به استقبال جشنواره تیرگان، بزرگترین جشن فرهنگی هنری ایرانیان می رود


تورنتو به استقبال جشنواره تیرگان، بزرگترین جشن فرهنگی هنری ایرانیان می رود
تورنتو به استقبال جشنواره تیرگان، بزرگترین جشن فرهنگی هنری ایرانیان می رود

کمتر از یک هفته به برگزاری جشنواره تیرگان، بزرگترین جشن فرهنگ و هنر ایرانیان در تورنتو باقی مانده است.

جشنواره تیرگان سال ۲۰۱۱ با موضوع جاودانگی و از ۲۱ تا ۲۴ ژوییه در مرکز «هاربر فرانت» بزرگترین مرکز فرهنگی هنری تورنتو برگزار خواهد شد.

این جشنواره با ارائه برنامه های متنوع، دست چینی از هنرمندان موسیقی، نمایش، رقص، ادبیات و هنر و فرهنگ ایرانی را به مدت چهار روز گرد می آورد تا تیرگان، جشن باستانی ایرانیان را گرامی دارد.

جشنواره تیرگان به همت کانون فرهنگ و هنر ایرانیان کانادا در تورنتو و با فعالیت گروهی متشکل از بیش از سیصد داوطلب برگزار می شود.

تیرگان سال ۲۰۱۱ با کنسرت بزرگ ارکستر پردیس با حضور حمید متبسم و سالار عقیلی افتتاح خواهد شد.

جشنواره تیرگان طی چهار روز، بیش از پنجاه برنامه رایگان در زمینه رقص، موسیقی، ادبیات، تئاتر، هنرهای تجسمی و برنامه های ویژه کودکان و نوجوانان به علاقه مندان هنر و فرهنگ ایرانی ارائه خواهد کرد.

گزیده ای از غذاها و صنایع دستی و هنری ایرانی و نیز قهوه خانه سنتی در بخشی از این جشنواره چهار روزه در معرض دید بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت.

هنرمندانی همچون شاهرخ مشکین قلم، گروه شنبه زاده، شهرنوس پارسی پور و رعنا فرحان آثار نمایشی، ادبی و موسیقیایی خود را در جشنواره تیرگان ارائه خواهند کرد.

انوشه انصاری، اولین بانوی ایرانی که به فضا سفر کرد نیز از جمله حامیان تیرگان است و مهمان ویژه برنامه افتتاحیه بزرگترین جشنواره فرهنگ و هنر ایرانیان خواهد بود.

در حاشیه برنامه های متنوع جشنواره تیرگان کارگاه های آموزشی موسیقی، جلسه های قصه گویی، کتاب خوانی، عروسک گردانی و جلسه های گفتگو و بحث در مورد رقص، ادبیات و سینمای ایران برگزار خواهند شد.

نمایشگاهی از مجموعه آثار هنرهای تجسمی نیز در بخشی از این رویداد ایرانی در تورنتو برگزار خواهد شد.

جشنواره تیرگان امسال با برگزاری یک میهمانی بزرگ و با حضور چهره های اجتماعی، سیاسی و هنری و ادبی ایران و کانادا به پایان می یابد.

انتظار می رود حدود ۱۰۰ هزار بازدیدکننده در تورنتو، یکی از چندفرهنگی ترین شهرهای جهان از این جشنواره ایرانی دیدن کنند.

این جشنواره در سال ۲۰۰۸ نیز در تورنتو برگزار شد و مورد استقبال گسترده تعداد بسیاری از علاقه مندان به فرهنگ و هنر ایران قرار گرفت. بنا به گفته برگزارکنندگان تیرگان، این رویداد هم اکنون به یک جشنواره دائمی دوسالانه بدل شده است.


XS
SM
MD
LG