لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

تظاهرات معترضان به برگزاری اجلاس «گروه بیست» در تورنتو به خشونت گرایید


همزمان با دومین روز برگزاری دو اجلاس «گروه هشت» و«گروه بیست» درکانادا، تظاهرات گسترده روز شنبه (۲۶ ژوئن ) معترضان درخیابان های مرکز شهر تورنتو به خشونت گرایید.

این تظاهرات که از صبح زود شنبه آغاز شده است، خیابان های مرکز شهر تورنتو را فرا گرفته است.

سی بی سی، تلویزیون دولتی کانادا از حضور روز شنبه حدود ده هزارمعترض درخیابان های تورنتو خبر داده است.

به نظر می رسد پلیس امنیتی انتظار حضور جمعیتی که رسانه ها آن را عظیم و گسترده خوانده اند، نداشته است.

ده ها هزارمعترض به برگزاری اجلاس «گروه هشت» و «گروه بیست» درشرایطی خیابان های مختلف مرکز تورنتو را به تسخیر خود در آورده اند که سراسرشهرتحت تدابیرامنیتی شدید نیروهای پلیس کانادا قرار گرفته است.

رسانه های کانادا از شکسته شدن شیشه های بانک ها، قهوه خانه ها و مغازه های مرکز شهر و زخمی شدن چندین تن درنزدیکی محل برگزاری اجلاس «گروه بیست» در تورنتو خبرمی دهند.

برخی از معترضان خودروهای پلیس را به آتش کشیده و برخی شیشیه های خودرو پلیس را شکسته اند.

با وجود حضور بی سابقه پلیس کانادا، به نظر می رسد حضورگسترده معترضان که زیرعنوانین مختلفی همچون ائتلاف های ضد فقر و ضد انحصارطلبی در خیابان های شهر تظاهرات به راه انداخته اند، تلاش های چند ماه گذشته نیروهای امنیتی کشور برای حفظ نظم و امنیت به هنگام برگزاری این دو اجلاس بین المللی را تا حدودی خنثی کرده است.

خبرنگاران رسانه های حاضر درمناطقی که تظاهرات به خشونت گراییده شده، ادعا کرده اند حضورنیروهای پلیس چندان چشمگیر نبوده است.

گزارش هایی مبنی بر شلیک گاز اشک آور از سوی پلیس تورنتو نیز منتشر شده اند.

انتظار می رود گردهمایی های اعتراضی روز شنبه و یکشنبه و تا پایان برگزاری اجلاس « گروه بیست » ادامه یابند.

بیش از پنج هزار معترض و فعال جامعه مدنی، محیط زیست که در شعارهای خود نسبت به سیاست های کشورهای ثروتمند جهان ابراز نارضایتی می کردند، روز جمعه در خیابان های تورنتو تظاهرات برگزار کردند.

بیش از سه هزار معترض جمعه شب در پارکی در نزدیکی محل برگزاری اجلاس « گروه بیست » در مرکز شهر تورنتو، چادرهای قرمز برپا کردند و تا پایان شب در خیابان ها رژه رفتند و شعارهایی دراعتراض به وضعیت افراد بی خانمان و وضعیت مسکن سردادند.

با وجودی که رسانه های کانادا از رویارویی تعدادی از معترضان با پلیس امنیتی و دستگیری برخی از آن ها خبر داده بودند، اما تظاهرات چند ساعته روز جمعه با آرامش نسبی برگزار شد.

دولت فدرال کانادا با صرف رقمی حدود یک میلیارد دلار، تدابیرامنیتی شدیدی را برای حفظ نظم و امنیت به هنگام برگزاری اجلاس « گروه هشت » و « گروه بیست » اتخاذ کرده است.

در حالی که رسانه های کانادا از اعطای اختیارات گسترده و بی سابقه به پلیس و نیروهای امنیتی کشور برای مقابله با معترضان، برقراری نظم و مقابله با اخلال احتمالی در روند برگزاری این دو اجلاس جهانی خبر داده اند، نهادهای مدافع حقوق مدنی و فعالان حقوق بشر این اختیارات را ناقض آزادی های مدنی و فردی و حق آزادی بیان و عقیده خوانده اند.

حضور گسترده نیروهای پلیس، هلیکوپترها و همکاری کلیه نهادهای امنیتی کانادا برای برگزاری این دو اجلاس بین المللی، بزرگترین عملیات امنیتی تاریخ این کشور خوانده شده است.

XS
SM
MD
LG