لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۱۹

گردباد اوکلاهما دهها نفر را کشت و زخمی کرد


گردباد عظیمی شامگاه دوشنبه در نزدیکی اوکلاهما سیتی دهها نفر را کشت.
بیست تن از قربانیان، کودکان دبستانی گزارش شده اند.

سرعت گردباد و یا سرعت وزش باد بیش از سیصد و بیست کیلومتر گزارش شده است. گردباد علاوه بر اینکه تمام خانه های منطقه را با خاک یکسان کرد، دو مدرسه و یک بیمارستان را نیز تخریب نمود.

ماموران امداد تلاش داشتند پیش از غروب آفتاب بازماندگان و زخمیان را نجات دهند، زیرا طوفانهای خطرناکی دست کم ده ایالت آمریکا را با گردبادهای بیشتری تهدید می کند.تابه حال ۲۴۰ مجروح در بیمارستانهای اطراف بستری شده اند.

مقامات در اوکلاهما شمار اجسادی را که درپی حمله گرد باد ویرانگربه شهر مور از زیر آوار بیرون کشیده اند به ۲۴ نفرتغییر داده اند.

پیشتر، گزارش رسید ۵۱ تن کشته شده اند. مقامات شمارش بالاتر اجساد را ناشی از هرج و مرج پس از توفان مرگبار می دانند. با این حال آنها می گویند هنوز اجساد بیشتری ممکن است پیدا شود. دست کم ۲۴۰ نفر مجروح شده اند.

گردباد با بادهایی به سرعت ۳۲۰ کیلومتر درساعت یک مدرسه ابتدایی را درهم کوبید و حانه ها را درشهر مور، در حومه شهر اوکلاهما به تلی از چوب و خاک تبدیل کرد. امداد گران چند کودک را از زیر آوار دو مدرسه زنده بیرون کشیدند.

Loading...


فرماندار اوکلاهما وضعیت پدران و مادرانی را که در جستجوی فرزندانشان هستند بسبار غم انگیز نامید. او برای کمک به عملیات نجات گارد ملی ایالتی و پلیس اضافی به منطقه اعزام کرد.

پرزیدنت اوباما گرد باد را یک فاجعه عمده اعلام کرد، و به آژانس مدیریت اورژانس فدرال دستور داد هر کمکی را که اوکلاهما نیاز دارد فراهم آورد. او گفت توجه کامل ملت اینک «برکار فوری نجات و کار دشوار بهبود و بازسازی» متمرکز است.
آقای اوباما روز سه شنبه خطاب به مردم مور گفت آنها باید بدانند ملت در کنارشان ایستاده است.

اداره هواشناسی گفت نیروی گردباد باد درشاخص پنج درجه ای که قدرت ویران کننده توفان را اندازه گیری می کند ، « ای اف – ۴» بود، که در ردیف دوم شاخص قرار دارد.

مور درسال ۱۹۹۰ نیز هدف تند بادی مرگبار قرار گرفت.

تندباد روز دوشنبه مرگبارترین نوع در آمریکا ازسال ۲۰۱۱ است، در آن زمان توفانی در ناحیه جاپلین در ایالت میسوری ۱۶۱ تن را کشت.

مقامهای ایالتی پیش بینی می کنند تعداد قربانیان افزایش یابد.
XS
SM
MD
LG