لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۳۴

مشکلات پابرجای گردشگری در روزهای نوروزی


مشکلات پابرجای گردشگری در روزهای نوروزی
مشکلات پابرجای گردشگری در روزهای نوروزی

پایگاه اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور اعلام کرد شمار مسافران نوروزی تا روز چهارم فروردین به بیش از پنجاه و هشت میلیون نفر رسیده است.

دبیر ستاد تسهیلات نوروزی کشور نیز گفته است: زیرساخت‌ های لازم، برای جذب زائر و گردشگر به خوبی فراهم شده است.

اما رسانه ها و خبرگزاریها از مشکلات همچنان حل ناشده گردشگران و ایرانگردان گزارش کرده و تاکید کرده اند مشکلات سالیان گذشته همچنان در ابعادی گسترده امسال نیز وجود دارد.

گردشگران ایرانی و خارجی که در روزهای نوروزی مورد پرسش گزارشگران رسانه ها و خبرگزاریها قرار گرفته اند، عموما از نبود زیرساخت های لازم برای اقامت گردشگران انتقاد کرده اند.

هرچند خبرگزاری ایرنا به نقل از مديركل تعاون و پشتيباني وزارت آموزش و پرورش گزارش کرد: «بیش از پنج و نیم مسافر در آموزشگاه های کشور اسکان داده شده اند.» با این همه مشکلات اقامتی و رفاهی مسافران در این دو هفته همچون سالیان گذشته پایدار مانده است.

نبود امکانات بهداشتی تهیه غذا و رستوران های استاندارد، سرویس های بهداشتی مناسب در مسیر جاده ها و پیرامون سامانه های گردشگری، و همچنین نبود مراکز پاسخگو و ارائه اطلاعات به گردشگران از جمله این مشکلات بوده است.

یکی دیگر از مشکلات بزرگ گردشگران نوروزی فراهم نبودن استانداردهای ایمنی جاده های بین شهرها برای پذیرش انبوه گردشگران و افزایش بی سابقه تصادفات خونین بوده است.

به گزارش پلیس راهور ایران در پی حوادث رانندگی نوروزی در کشور از تاریخ بیست و پنجم اسفند تا صبح روزهفتم فروردین، در اثر حوادث رانندگی صدونودوپنج نفر کشته و دو هزار و ششصدوهفتادویک نفر نیز زخمی شدند.

با این حال، مقامات مسئول در سازمان میراث فرهنگی با رد انتقادات و کاستی ها در زمینه تامین امکانات گردشگری در ایران گفته اند: «عید نوروز بهترین فرصت برای زدودن سیاه نمایی دشمنان نظام اسلامی از جاذبه های گردشگری و توریستی ایران است.»

منتقدان می گویند: با پایان روزهای نوروزی، مسئولان نیز مشکلات زیربنایی گردشگری را تا روزهای پایانی اسفندماه آینده فراموش می کنند و در آن هنگام بار دیگر از فراهم آوری امکاناتی سخن می گویند که در گفتگوهای امسال گفته اند این امکانات فراهم شده است.

XS
SM
MD
LG