لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۱۰

نمایش فیلم جنجال برانگیزی درباره رهبر جنبش آزادیخواهی برمه در جشنواره تورنتو


نمایش فیلم جنجال برانگیزی درباره رهبر جنبش آزادیخواهی برمه در جشنواره تورنتو
نمایش فیلم جنجال برانگیزی درباره رهبر جنبش آزادیخواهی برمه در جشنواره تورنتو

فیلم تازه ای از داستان زندگی و مبارزات سیاسی «آنگ سان سوچی» رهبر جنبش های آزادیخواهی و حقوق بشری در «برمه» برای نخستین بار دوشنبه شب گذشته در جشنواره سینمایی تورنتو به نمایش گذاشته شد.

این فیلم که «لیدی» Lady نام دارد توسط «لوک بسون» کارگردان سرشناس فرانسوی ساخته شده است و روی مبارزات «آنگ سان سوچی» و رابطه او با همسر بریتانیایی تبارش «مایکل آریس» تمرکز دارد و دورانی که این فعال سیاسی در سال ١٩٨٨ به «برمه» بازگشت تا از مادر بیمار خود مراقبت کند.

«آنگ سان سوچی» بعدها به مقام رهبری جنبش های دمکراسی خواهی کشور خود پیوست و در سال ١٩٩٠ در انتخابات برنده شد. اما رژیم نظامی «برمه» از قبول نتایج این انتخابات سر باز زد و درعوض «آنگ سان سوچی» را محبوس ساخت.

«آریس» - شوهر آنگ سان سوچی – در سال ١٩٩٩ پس از ابتلا به بیماری سرطان درگذشت. این درحالی بود که او هرگز فرصت دیدار دوباره با همسرش را به دست نیاورد.

اغلب صحنه های فیلم «لیدی» در «تایلند» و «برمه» فیلمبرداری شده است و «میشل یئوه»، بازیگر اهل مالزی نقش «آنگ سان سوچی» را در این فیلم بازی می کند. این بازیگر برای نخستین بار در سال ١٩٩٧ در فیلم جیمزباندی «فردا هرگز نمی میرد» در نقش یک جاسوس «چینی» مورد توجه قرار گرفت. نقش «آریس» را هم «دیوید تولیس» انگلیسی بازی می کند.

«یئوه» می گوید فیلم «لیدی» هرچند برمحور مسائل سیاسی می چرخد اما بیش از هرچیز دیگر یک داستان عاشقانه است:«من خیلی خوشحالم و افتخار می کنم که می توانم نقشی در بازگویی داستان «آنگ سان سوکی» داشته باشم. چرا که به نظر من این داستان از اهمیت خاصی برخوردار و بی نهایت برانگیزنده است. او هنوز هم یکی از نیروهای امید دهنده در زندگی بسیاری از مردم جهان به ویژه مردم «برمه» به شمار می رود که هنوز هم برای رسیدن به آزادی ، استقلال، دمکراسی و دریافت حقوق انسانی خود در تلاشی خستگی ناپذیر هستند.»

یئوه در ادامه این سخنان می گوید:«ما وقتی به تجزیه و تحلیل فیلمنامه پرداختیم متوجه شدیم که این فقط یک داستان سیاسی نیست بلکه یک ماجرای عاشقانه عمیق و فراموش نشدنی هم در کنار آن جریان دارد. داستان زن و مردی که درواقع یک روح در دو بدن بودند و به خاطر اعتقادات مشترکشان حاضر بودند هر کاری انجام بدهند و به مفهوم واقعی کلمه برای همدیگر، به هرصورتی که ممکن باشد فداکاری کنند. متاسفانه «مایکل ساریس» در دهه نود درگذشت و این یکی از سخت ترین دوران «سان سوچی» به شمار می رود. دورانی که او هنوز درحال فعالیت های انتخاباتی بود اما برای این دو، نیازهای مردم و جامعه ای که برای بهبود وضع آن می کوشیدند از هرچیز دیگری مهم تر بود.»

«یئوه» هم چنین به خبرنگاران گفت که در طول دوران فیلم برداری، «آنگ سان سوچی» که در حبس خانگی به سر می برد هرگز نتوانست در جریان فیلمبرداری و در کناردست اندرکاران فیلم «لیدی» حضور داشته باشد:«ما نتوانستیم حتی کوچکترین تماسی با آنگ سان سوچی برقرار کنیم. فقط برای او نامه ای نوشتیم که داریم یک چنین فیلمی را می سازیم. او من و «لوک بسون» کارگردان فیلم را می شناسد و فیلم های او را تماشا کرده است و برای او احترام خاصی قائل است. اما «سان سوچی» هیچگونه دخالتی در ساختن این فیلم نداشته است. او در طول ده سال گذشته حتی اعضای خانواده خودش را هم ندیده و ما متاسفانه هیچ راهی برای ایجاد ارتباطی نزدیک تر با «سان سوچی» در رابطه با تهیه این فیلم نداشتیم. آن ها {رژیم برمه} او را به شدت تحت حفاظت قرار داده اند.»

چندی پیش «میشل یئوه» به برمه سفر کرد تا شخصا با «آنگ سان سوچی» که هفت سال پیاپی است که در حبس خانگی به سر می برد ملاقاتی داشته باشد اما در نوامبر ٢٠١٠ هنگامی که «یئوه» کوشید که باری دیگر وارد برمه شود در فرودگاه دستگیر و از این کشور اخراج شد و به این صورت مقامات «برمه» ناخشنودی خود را از ساخته شدن فیلم «لیدی» درباره یکی از بزرگ ترین مخالفان رژیم واثرگذارترین شخصیت های سیاسی این کشور به نمایش گذاشتند.

XS
SM
MD
LG