لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۵۶

دولت‌های یمن و سعودی می‌گویند با دولت پرزیدنت بایدن برای حل بحران یمن همکاری می‌کنند


پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه ۱۶ بهمن سیاست جدید دولت خود درباره مناقشه در یمن را در محل وزارت خارجه آمریکا شرح داد.
پرزیدنت بایدن روز پنجشنبه ۱۶ بهمن سیاست جدید دولت خود درباره مناقشه در یمن را در محل وزارت خارجه آمریکا شرح داد.

مقامات عربستان سعودی و یمن از سخنان رئيس جمهوری آمریکا درباره نگاه او برای پایان جنگ پنج ساله در یمن استقبال کردند.

خبرگزاری رسمی سعودی روز جمعه ۱۷ بهمن نوشت که عربستان سعودی از سخنان رئیس جمهوری آمریکا در مورد همکاری واشنگتن با ریاض برای دفاع از خودش در برابر تهاجم و مقابله با تهدیدات، استقبال می کند. این خبرگزاری نوشت که سعودی از تلاش‌ها برای رسیدن به یک راه حل سیاسی جامع جهت پایان دادن به بحران یمن حمایت می کند.

این خبرگزاری همچنین نوشت که عربستان سعودی از موضع آمریکا بر حمایت از تلاش های دیپلماتیک از جمله تلاش های فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن برای حل وضعیت این کشور استقبال می کند.

از سوی دیگر، وزیر خارجه یمن نیز گفت، دولت این کشور با دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، برای پایان دادن به جنگ در یمن همکاری می‌کند. به گزارش آسوشیتدپرس، احمد عوض بن مبارک، وزیر خارجه یمن، در سخنانی که حمایت آشکار از مداخله نظامی عربستان سعودی در یمن قملداد می شود، تاکید کرد که حوثی‌ها و حامیان ایرانی آنها مانع اصلی بر سر رسیدن به صلح هستند. در همین حال،

یک روز قبل از این در روز پنجشنبه ۱۶ بهمن، رئیس جمهوری آمریکا گفت واشنگتن به حمایت از حملات تحت رهبری عربستان سعودی به یمن پایان می‌دهد.

رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه گفت: «ما برای پایان دادن به جنگ در یمن، همان جنگی که یک فاجعه انسانی را رقم زده است، دیپلماسی را افزایش می‌دهیم و از طرح‌های سازمان ملل متحد برای برقراری آتش بس و مذاکرات صلح حمایت کامل می‌کنیم.»

او تاکید کرد که «این جنگ باید تمام شود،» و در ادامه اعلام کرد: «ما، برای تاکید کردن بر تعهدمان، به تمامی حمایت‌های آمریکا از عملیات تهاجمی در جنگ یمن، از جمله فروش‌های تسلیحاتی مرتبط با آن، پایان می‌دهیم.»

وی اضافه کرد، همزمان عربستان سعودی با حملات موشکی، پهپادی و دیگر تهدیدهای تسلیحاتی ارائه شده توسط ایران و چند کشور دیگر مواجه است، بنابراین کمک آمریکا به عربستان سعودی برای دفاع از تمامیت ارضی و مردمش ادامه خواهد داشت.

جنگ پنج ساله در یمن تاکنون بیش از ۱۳۰هزار کشته، شامل کشته شدن ۱۳هزار غیرنظامی، برجای گذاشته است و به نوشته آسوشیتدپرس، بدترین بحران انسانی را رقم زده است.

XS
SM
MD
LG