لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۰

یک نوع جدید و «بسیار خطرناک» ویروس کرونا در ویتنام شناسایی شد


کادر درمانی در لباس‌های محافظ در بیرون از یک ساختمان قرنطینه شده در شهر هانوی، ویتنام - ۲۹ مه ۲۰۲۱
کادر درمانی در لباس‌های محافظ در بیرون از یک ساختمان قرنطینه شده در شهر هانوی، ویتنام - ۲۹ مه ۲۰۲۱

وزیر بهداشت ویتنام اعلام کرد که مقامات آن کشور نوع جدیدی از ویروس کرونا را شناسایی کرده‌اند که ترکیبی از سویه‌های جهش یافته هندی و بریتانیایی این ویروس است. این سویه به شدت مسری است و به سرعت از طریق هوا گسترش می‌یابد.

به گزارش رویترز، ویتنام که در کنترل و مهار کردن ویروس کرونا در سال گذشته موفق بود، از اواخر ماه آوریل امسال با افزایش موارد بیماری دست به گریبان است و بیش از نیمی از مبتلایان این کشور از این تاریخ به بعد دچار کووید۱۹ شده‌اند. تاکنون ۴۷ مورد مرگ بر اثر کرونا در این کشور همسایه با چین گزارش شده است.

وین تان لانگ، وزیر بهداشت ویتنام این ویروس را یک ویروس ترکیبی از دو نوع ویروس شناخته شده توصیف کرد و گفت: «ویتنام یک سویه جدید کووید۱۹ را شناسایی کرده که ترکیبی از ویژگی‌های دو نوع موجود - که اولین بار در هند و بریتانیا کشف شده- را دارد.»

وی در یک جلسه دولتی که فایل صوتی آن در دسترس رویترز قرار گرفت، گفت که وجود همزمان دو سویه هندی و بریتانیایی در این مورد جدید «آن را بسیار خطرناک کرده است.»

آقای لانگ گفت ویتنام به زودی داده‌های مرتبط با سویه تازه شناسایی شده را منتشر خواهد کرد، که به گفته او از سویه‌های شناخته شده قبلی بسیار مسری‌تر است.

سازمان بهداشت جهانی تا کنون چهار نوع نگران کننده از ویروس سارس-کووی۲ که عامل بیماری کووید۱۹ است را شناسایی کرده که شامل انواع مختلفی است که در ابتدا در بریتانیا، آفریقای جنوبی، برزیل، و هند ظاهر شدند.

XS
SM
MD
LG