لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۱

کاخ سفید: دیپلماسی با ایران جریان دارد، اما نه به صورت مستقیم


جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید
جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید

مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه ۲۲ اسفند اعلام کرد ارتباطات غیرمستقیمی میان ایالات متحده و ایران برای تشریح مواضع خود در مورد چگونگی بازگشت به توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ وجود دارد.

جیک سالیوان در یک نشست خبری در کاخ سفید در پاسخ به خبرنگاری در ارتباط با آخرین تحولات مربوط به برجام گفت که دیپلماسی با ایران در جریان است، اما این دیپلماسی در این مقطع به صورت مستقیم نیست.

وی گفت: «ارتباطاتی از طریق اروپایی‌ها و دیگران هست که به ما امکان می‌دهد به ایرانی‌ها توضیح دهیم موضع ما نسبت به رویکرد پیروی در مقابل پیروی چیست و این که موضع آنها را نیز بشنویم.»

مشاور امنیت ملی جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، خاطرنشان کرد که واشینگتن در حال حاضر منتظر است تهران در مورد این که چه طور می‌خواهد در این راستا به پیش برود، توضیح دهد.

آقای سالیوان افزود: «این آسان نخواهد بود. اما معتقدیم اکنون در یک روند دیپلماتیک هستیم که می‌توانیم به جلو حرکت کنیم و در نهایت به هدفمان - که پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است - برسیم.»

دولت قبلی ایالات متحده در سال ۱۳۹۷ با هدف دستیابی به توافقی که علاوه بر برنامه هسته‌ای، فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران را نیز در برگیرد از برجام خارج شد، اما ایران تن به مذاکره نداد.

دولت جدید آمریکا گفته است که قصد دارد به توافق بازگردد، اما پیش از آن ایران باید از تعهدات خود در برجام به‌طور کامل پیروی کند. تهران می‌گوید برای این کار واشینگتن باید تحریم‌ها را لغو کند.

دولت پرزیدنت بایدن که برای حل مساله گفته است بر دیپلماسی تمرکز خواهد کرد راهکار «پیروی در مقابل پیروی» را ارائه کرده و دو طرف ظاهرا در حال ارزیابی انجام مرحله به مرحله یا کلی آن هستند.

XS
SM
MD
LG