لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۴

مایک پمپئو: از کشورهای منطقه خواستم در برابر تهدیدات جمهوری اسلامی ایران متحد باشند 


Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, June 10, 2020. (AP Photo/Andrew Harnik, Pool)
Secretary of State Mike Pompeo speaks during a news conference at the State Department in Washington, Wednesday, June 10, 2020. (AP Photo/Andrew Harnik, Pool)

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در کنفرانس خبری در ساختمان وزارت خارجه در واشنگتن در بخش تشریح دستاوردهای اخیر دولت پرزیدنت ترامپ درخاورمیانه، با اشاره به توافق تاریخی بین امارات متحده عربی و اسرائیل، به سفر خود به این منطقه اشاره کرد و گفت در دیدار با همتایانش و رهبران آن کشورها، لزوم اتحاد و ایستادگی علیه تهدیدات جمهوری اسلامی را مصرانه گوشزد کرده است.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۲ شهریور گفت: «به لطف رهبری پرزیدنت ترامپ در ایجاد روابط میان اسرائیل و همسایگانش، منطقه [خاورمیانه] به سرعت رو به تغییر است و توافق ابراهیم و نیز نخستین پرواز مستقیم از تل آویو به ابوظبی که این هفته اتفاق افتاد و نخستین پرواز مستقیم از اسرائیل به سودان که من افتخار سفر با آن را داشتم، نشانه آشکاری بر این موضوع است.»

آقای پمپئو همچنین گفت: «من در هر گام، از همتایانم خواستم که در برابر تهدید جمهوری اسلامی ایران علیه منطقه متحد بمانند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین در این کنفرانس خبری به سرکوب بهائیان در ایران از چهل سال پیش اشاره کرد.

آقای پمپئو گفت: «چهل سال پیش در این ماه رژیم ایران ۹ عضو مجمع ملی معنوی بهائیت ایران را دستگیر کردند و از آن زمان تاکنون کسی خبری از آنها نشنیده است. متاسفانه ما چنین نتیجه‌گیری می‌کنیم که سرنوشت این ۹ نفر نیز همان سرنوشت بیش از ۲۰۰ بهایی ایرانی دیگری که به خاطر پرداختن مسالمت آمیز به عقایدشان اعدام شده‌اند، بوده است.»

وی افزود: «ما از جامعه بین‌المللی می‌پرسیم که رژیم ایران چه زمانی برای آن جنایات پاسخگو خواهد شد؟»

XS
SM
MD
LG