لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید روند خروج کامل نیروها از افغانستان پیش از موعد اعلام شده تکمیل خواهد شد


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان کمی زودتر از موعد تعیین شده صورت خواهد گرفت. همزمان، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، نیز معتقد است که اکنون نیروهای افغانستان آمادگی دفاع از کشورشان را دارند.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، روز پنجشنبه ۶ خرداد بدون ارائه جزئیات، به کمیته فرعی تخصیص بودجه دفاعی مجلس نمایندگان گفت خروج نیروهای آمریکا از افغانستان کمی زودتر از جدول زمان‌بندی تهیه شده صورت می‌گیرد.

پرزیدنت بایدن دستور داده است که تا ۱۱ سپتامبر امسال که مصادف با بیستمین سالگرد حمله تروریستی به ایالات متحده می‌شود، تمامی نیروهای آمریکا از افغانستان خارج شوند.

روزنامه نیویورک تایمز پیشتر گزارش کرده بود که احتمالا تا ژوئیه خروج نیروها کامل می‌شود.

در حال حاضر،‌ آمریکا حدود ۳۵۰۰ نیرو در افغانستان دارد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام که مسئولیت این امر را برعهده دارد، گفته است حدود ۲۰ درصد نیروها خارج شده اند. علاوه بر این آمریکا اداره پنج پایگاه را نیز به افغانها تحویل داده است.

  • دبیرکل ناتو: ارتش افغانستان قوی شده است

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، روز جمعه ۷ خرداد گفت افغان‌ها خوب می‌دانند که نیروهای این بلوک نظامی چه فداکاری برای کشور آنها کردند.

وی گفت: «تا همین چند سال پیش، بیش از یکصدهزار نیروی ناتو در عملیات رزمی شرکت داشتند. اکنون حدود ۱۰ هزار نیرو داریم. به جای آن، اکنون یک ارتش و نیروی امنیتی افغان قویتر و بهتر آموزش دیده شده، داریم.»

با خروج این نیروهای آمریکا و ناتو، افغانستان بیشتر صحنه رقابت داخلی خواهد بود. نفوذ دولت عمدتاً در شهرها و شهرستان‌ها است، درحالیکه طالبان در بقیه آن کشور نفود دارد.

در دو هفته گذشته طالبان کنترل چهار شهرستان را در اختیار گرفت و این هفته پس از آن که نیروهای محلی ایستگاههای بازرسی خود را ترک کردند، نیروهای طالبان وارد شهر مِهترلام مرکز استان لغمان شد.

XS
SM
MD
LG