لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۶

وزیران خارجه آمریکا و آلمان بر ضرورت همکاری برای رویارویی با «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده» ایران گفتگو کردند


وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در نشست لندن -۱۴ اردیبهشت
وزیران خارجه هفت کشور صنعتی در نشست لندن -۱۴ اردیبهشت

وزیر خارجه ایالات متحده با انتشار چند توییت از گفتگو با مقامات اروپایی درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات مختلف، از جمله ایران، خبر داد.

آنتونی بیلنکن، وزیر خارجه آمریکا، که برای شرکت در نشست وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به «گروه هفت» به لندن رفته است، روز سه شنبه ۱۴ اردیبهشت در توییتی نوشت که با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار و درباره چین، ایران، روسیه، و اهمیت همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا در خصوص طیف مهمی از مسائل، گفتگو کرده است. او گفت که چشم انتظار نشست آمریکا و اتحادیه اروپا در ماه ژوئن است.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت با هایکو ماس، همتای آلمانی خود، درباره چین، روسیه، ایران، و دیگر مسائل گفتگو کرده است. او آلمان را یک شریک کاملا ضروری برای مواجهه با «چالش های مشترک» خواند.

در همین حال، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، نیز درباره دیدار وزیران خارجه آمریکا و آلمان، اعلام کرد که دو طرف درباره هماهنگی در خصوص دستور کار ۲۰۳۰ سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خروج نظامیان از افغانستان، و حمایت از اوکراین در مقابل تجاوزات روسیه، تاکید کردند.

به گفته ند پرایس، وزیر خارجه آمریکا و وزیر خارجه آلمان بر ضرورت همکاری ها میان آمریکا و اروپا در مواجهه با «فعالیت های بی ثبات کننده روسیه، چین، و ایران» تاکید کردند.

ند پرایس گفت وزیر خارجه آمریکا همچنین مخالفت قاطع دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، با پروژه خط لوله «نورد استریم ۲» را اعلام کرد.

آنتونی بلینکن همچنین اعلام کرد که اعضای گروه هفت کشور صنعتی، کودتای نظامیان علیه رهبران غیرنظامی در میانمار و «خشونت های رژیم» علیه مخالفان کودتا را محکوم کردند. آقای بلینکن گفت که اعضای گروه از ارتش میانمار خواسته‌اند که مسیر به سوی دموکراسی را برقرار کند. وزیر خارجه آمریکا گفت گروه هفت همچنان برای ترویج پاسخگو کردن حکومت نظامیان میانمار، تلاش می کند و از همه کشورها می خواهد که «در روابط اقتصادی» با ارتش میانمار تجدید نظر کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت به همراه همتایان خود، بر تعهد به یک راه حل سیاسی برای پایان دادن به جنگ در سوریه تاکید دوباره کرده است.

او گفت آمریکا حمایت خودش را از وعده دولت لیبی برای برگزاری انتخابات در دسامبر امسال، و خروج فوری نیروهای خارجی از لیبی اعلام کرد. او در توئیتر نوشت: «ما در کنار مردم لیبی برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی تسهیل‌شده توسط سازمان ملل در خصوص درگیری‌ها، می‌ایستیم.»

پیشتر نیز وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا در یک کنفرانس خبری مشترک در لندن از مقامات جمهوری اسلامی خواستند اتباع آنها را که به شکل خودسرانه و غیر قانونی در زندان های ایران محبوس هستند، هرچه زودتر آزاد کنند. این کنفرانس خبری پیش از آغاز کنفرانس وزیران خارجه گروه هفت برگزار شد.

برای نخستین بار از زمان همه‌گیری کرونا، وزیران خارجه هفت کشور صنعتی جهان در لندن گردهم آمده‌اند و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید موضوع توافق‌ هسته‌ای ایران و همچنین کره شمالی در دستور کار این نشست قرار داشته است.

آقای بورل در توئیتر خود نوشت که در این نشست درباره ایران و کره شمالی بحث‌های مهمی شد. وی افزود: «به‌عنوان هماهنگ‌کننده توافق برجام، من بر لزوم استفاده از فرصت فعلی برای حرکت در جهت بازگشت آمریکا به توافق و اجرای کامل این توافق (از سوی ایران) تأکید کردم.»

XS
SM
MD
LG