لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۵

فرمانده سنتکام به صدای آمریکا: رژیم جمهوری اسلامی منافع مردم ایران را فدای حفظ «قدرت نظامی» خود کرده‌ است


ژنرال کنث‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام
ژنرال کنث‌ مک‌کنزی، فرمانده سنتکام

بخش انگلیسی صدای آمریکا - ژنرال کنث مکنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام، می‌گوید که رژیم ایران اولویت را به حفظ تهدید نظامی خود، مانند سپاه پاسداران و توانایی موشکی بالستیک، داده و در این راه منافع بیشتر مردم آن کشور را قربانی کرده‌ است.

ژنرال مک‌کنزی در گفت‌وگویی با بخش انگلیسی صدای آمریکا در پاسخ به این پرسش که آیا کارزار فشار حداکثری، تحریم‌ها، و گسترش ویروس کرونا ایران را ضعیف کرده است، گفت: «ایران راه زیادی رفته تا اطمینان پیدا کند توانایی اساسی آن‌ها برای اقدام، به قوت خود باقی می‌ماند. منظورم توان موشکی بالستیک آنها، نیروهای پدافند هوایی راهبردی آنها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، و دیگر موارد است.»

فرمانده سنتکام افزود: «آن‌ها بخش بزرگی از مردم خود را قربانی کرده‌اند تا اطمینان پیدا کنند که این موارد که برایشان مهم است،‌ از اولویت برخوردار شده و آماده واکنش باشد. از این رو به نظرم ایران هنوز توانایی‌های بسیار چشمگیری دارد.»

ژنرال مکنزی در ادامه افزود: «به نظر من [شیوع] ویروس کرونا در ایران بسیار نگران‌کننده است؛ چرا که فکر نمی‌کنم آنها ... در مهار آن در سرتاسر کشور موثر بوده‌اند. به نظر من [شیوع] ویروس در میان مقامات ارشد نظام هم نگران‌کننده است. این همیشه می‌تواند به رفتارهای غیرقابل پیش‌بینی منتهی شود.»

فرمانده سنتکام گفت: «ولی به هر حال ما برای آن آماده هستیم و این ... یکی از چیزهایی است که همواره در نظر داریم و بررسی می‌کنیم که ایران چه کار می‌تواند بکند؟‌ ما همواره توانایی‌های ایران را زیر نظر داریم ... من می‌توانم به شما بگویم که به نظر من تهدید ایران، نسبت به چند ماه گذشته، کمتر نیست.»

ژنرال مکنزی همچنین گفت در عراق، دولت جدید این کشور به شکل بسیار فعالی کمک زیادی کرده است تا حمله‌های نیروهای نیابتی ایران به پایگاه‌های میزبان نیروهای آمریکایی و نیروهای بین‌المللی را کاهش دهد.

XS
SM
MD
LG