لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۳۵

هشدار پرزیدنت بایدن به داعش خراسان: دنبالتان می‌آییم و وادارتان می‌کنیم تاوان بپردازید


جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده -پنجشنبه ۴ شهریور ۱۴۰۰
جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده -پنجشنبه ۴ شهریور ۱۴۰۰

رییس جمهوری ایالات متحده در نخستین واکنش خود به حملات تروریستی روز پنجشنبه ۴ شهریور کابل گفت، ارزیابی‌های اطلاعاتی نشان می‌دهد که توسط گروه داعش خراسان انجام شده است و وعده داد این گروه تروریستی را وادار خواهد کرد تاوان این کار را بپردازند.

جو بایدن در یک نطق تلویزیونی از کاخ سفید، که به‌طور مستقیم از رسانه‌ها پخش می‌شد، خطاب به تروریست‌هایی که حملات امروز در کابل را انجام دادند: ما نخواهیم بخشید، ما فراموش نخواهیم کرد، دنبال شما خواهیم آمد و واردارتان خواهیم کرد که هزینه آن را بپردازید.

پرزیدنت بایدن در ادامه گفت به فرماندهان نیروهای مسلح ایالات متحده گفته است که طرح‌های عملیاتی برای حمله به مراکز و تاسیسات و رهبری داعش خراسان را تهیه کنند و افزود، ما در زمان و مکانی که خودمان انتخاب می‌کنیم با قدرت پاسخ خواهیم داد.

دو انفجار که پیشتر در روز پنجشنبه در نزدیکی محوطه فرودگاه کابل رخ داد جان دست‌کم ۶۰ شهروند افغان را گرفت و ده‌ها تن را زخمی کرد. بنابر اعلام ژنرال کنت مک‌کنزی فرمانده سنتکام، ۱۲ نظامی آمریکایی نیز در این حملات کشته شده و ۱۵ تن زخمی شده‌اند.

ساعاتی بعد از این اعلام ژنرال مک‌کنزی رسانه‌های آمریکا از قول بیل اوربان سخنگوی سنتکام گزارش دادند یک تن دیگر از نیروهای نظامی آمریکا در حملات تروریستی روز پنجشنبه کابل جان خود را از دست داد و آمار تلفات نظامیان آمریکایی به ۱۳ تن افزایش یافت.

رییس جمهوری آمریکا با بیان این که وضعیت میدانی در افغانستان همچنان دستخوش تحول است و آمریکا به‌طور پیوسته آن را زیر نظر دارد، گفت گروه داعش خراسان در حال برنامه ریزی برای مجموعه‌ای از حملات علیه آمریکایی‌ها در افغانستان بوده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برخی انتقادها در مورد وابستگی به طالبان برای تامین امنیت فرودگاه کابل گفت اعتقاد ندارد اتکا به طالبان برای کمک به تامین امنیت روند تخیله اشتباه بوده و افزود، به نفع طالبان است که ایالات متحده به موقع از افغانستان خارج شود.

پرزیدنت بایدن همچنین گفت، هیچگونه شواهد و مدارکی تاکنون دال بر همدستی طالبان و داعش در دست نبوده است.

رییس جمهوری آمریکا در پاسخ به خبرنگار دیگری که پرسید آیا ایالات متحده نیروهای نظامی بیشتری را به افغانستان اعزام خواهد کرد گفت، اگر لازم باشد اجازه آن را صادر خواهد کرد. وی همچنین گفت آمریکا مرعوب نخواهد شد، و عملیات خروج را ادامه خواهد داد.

وی گفت تلاش خواهد کرد افغان‌هایی که به ایالات متحده کمک کرده‌اند را پس از ۳۱ اوت نیز از کشور خارج کند.

پرزیدنت بایدن بار دیگر از تصمیم خود برای آغاز خروج نیروهای نظامی از افغانستان دفاع کرد و با اشاره به این که توافق با طالبان در مورد خروج توسط رییس جمهوری سابق و در سال گذشته حاصل شد، گفت زمان آن رسیده که به جنگ بیست ساله پایان دهیم.

این سخنان به صورت زنده و با ترجمه همزمان از یوتیوب صدای آمریکا پخش شد:

XS
SM
MD
LG