لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۰

مایک پمپئو در سومین سالگرد بمباران ارمناز توسط نیروهای اسد: آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه رژیم سوریه اعمال کرده است


وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت سومین سالگرد بمباران ارمناز در سوریه از اعمال تحریم‌هایی جدید علیه این کشور خبر داد
وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت سومین سالگرد بمباران ارمناز در سوریه از اعمال تحریم‌هایی جدید علیه این کشور خبر داد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای به مناسبت سومین سالگرد بمباران ارمناز در سوریه از اعمال تحریم‌هایی جدید علیه این کشور خبر داد.

سه سال پیش در تاریخ بیست و نهم سپتامبر سال ۲۰۱۷ ، نیروهای بشار اسد با حمایت روسیه دست‌کم ۳۴ سوری را در شهر ارمناز کشتند.

آقای پمپئو در این بیانیه می‌گوید که از آن زمان تاکنون، «هزاران بمب بشار اسد بر مدارس، بیمارستان‌ها، و بازارهای سراسر سوریه ریخته شده است و جان بسیاری از مردم به خاطر تلاش بیهوده اسد ‌برای غلبه نظامی بر مردم خود از دست رفته است.»

ایالات متحده آمریکا به عنوان بخشی از تلاش مداوم دولت این کشور برای دستیابی به اهداف قانون موسوم به سزار (قیصر) و بازخواست از رژیم اسد برای جنایاتش، از جمله کشتار مردم ارمناز و دیگر شهروندان سوری، ۱۷ تحریم جدید را وضع می‌کند.

علاوه بر ۱۴ تحریم اعمال شده توسط وزارت خزانه داری آمریکا علیه حامیان مالی فاسد، مقامات و مشاغل وابسته به اسد، وزارت خارجه آمریکا نیز ۳ رده تحریم علیه سپاه پنجم سوریه و شبکه تجاری غیرقانونی شخص بشار اسد صادر می‌کند.

میلاد جدید، فرمانده سپاه پنجم، به دلیل «مشارکت در ایجاد اخلال و پیشگیری از آتش‌بس در سوریه» از جمله افرادی است که توسط وزارت خارجه آمریکا تحریم شده‌‌اند.

این تحریم‌ها همچنین نسرین ابراهیم و‌ رعنا ابراهیم، دو خواهر یاسر ابراهیم، تأمین‌کننده‌ مالی اسد را، که از آنها به عنوان «مهر‌ه‌های بشار اسد و همسرش اسما» یاد شده، هدف قرار داده است.

در این بیانیه آمده است: «در حالی که میلیون‌ها سوری با گرسنگی دست به گریبان هستند، خانواده ابراهیم، مبالغ هنگفتی را خرج گسترش کنترل بشار اسد و همسرش اسماء الاخرس بر اقتصاد سوریه می‌کنند.»

این بیانیه تأکید می‌کند که تحریم‌های ایالات متحده، بخش کمک‌ها و بازرگانی بشردوستانه را هدف قرار نمی‌دهد و آمریکا همچنان به حمایت خود از مردم سوریه ادامه می‌د‌هد. این بیانیه از جمله به کمک بیش از ۷۲۰ میلیون دلاری آمریکا که در روز بیست‌وچهارم ماه سپتامبر اعلام شد و حمایت بشردوستانه آمریکا از مردم سوریه را از زمان آغاز بحران در این کشور به بیش از ۱۲ میلیارد دلار رساند، اشاره کرده است.

ایالات متحده آمریکا همچنین تأکید کرده است که تحریم‌ها علیه رژیم سوریه تا زمانی که بشار اسد و عواملش، برای پایان دادن به خشونت علیه مردم سوریه و اجرای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل گام‌هایی مؤثر برندارند پابرجا خواهد بود.

آمریکا، در تاریخ بیست‌وهشتم خرداد نیز اعلام کرد که طبق قانون سزار (قیصر)، برای توقف جنگ‌افروزی و کشتار غیرنظامیان، ۳۹ شخص حقیقی و حقوقی سوریه از جمله بشار اسد و‌ همسرش اسما اسد را تحریم می‌کند.

طرح قانونی قیصر در تاریخ بیست‌و‌نهم آذر ماه با امضای پرزیدنت ترامپ به قانون تبدیل شد. این قانون ابزارهای لازم را در اختیار دولت آمریکا می‌گذارد تا پاسخگو کردن رژیم بشار اسد بابت جنایاتی که در هشت سال گذشته بر مردم روا داشته، به درگیری‌های هولناک و ادامه‌دار در سوریه پایان دهد.

قانون قیصر، یا سزار، به احترام یک عکاس سابق ارتش سوریه نام‌گذاری شده که جان خود را به خطر انداخت و هزاران قطعه عکس از شکنجه و جنایات رژیم اسد در داخل زندان‌های سوریه را به خارج منتقل کرد.

XS
SM
MD
LG