لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۸

پنتاگون: در عملیات ضدتروریستی جمعه شب در ننگرهار دو عضو عالیرتبه داعش کشته شدند


جان کربی، سخنگوی پنتاگون، و ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کنفرانس خبری روز شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ در پنتاگون
جان کربی، سخنگوی پنتاگون، و ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کنفرانس خبری روز شنبه ۶ شهریور ۱۴۰۰ در پنتاگون

در ادامه تحولات پس از حمله مرگبار گروه «داعش خراسان» به فرودگاه بین المللی کابل که منجر به کشته شدن ده‌ها نفر، از جمله ١٣ تن از نظامیان آمریکایی شد، وزارت دفاع ایالات متحده روز شنبه ۶ شهریور اعلام کرد در حمله پهپادی جمعه شب ارتش آمریکا در استان ننگرهار افغانستان، دو عضو عالیرتبه این گروه تروریستی کشته شدند.

ژنرال ویلیام تیلور، معاون مدیر عملیات منطقه‌ای ستاد مشترک ارتش آمریکا، در کنفرانس خبری روز شنبه گفت، این حمله علیه افراد «برنامه‌ریز و تسهیل‌کننده» داعش خراسان انجام شد و طی آن دو عضو ارشد آن گروه کشته و یک نفر دیگر نیز زخمی شد.

ژنرال تیلور در ادامه ضمن اشاره بر کشته نشدن هیچ فرد غیرنظامی در این عملیات گفت، از اواخر ماه ژوئیه تا به امروز بیش از ١١٧ هزار نفر از جمله ۵۴۰۰ آمریکایی از افغانستان تخلیه شده‌اند.

در این کنفرانس خبری همچنین جان کربی، سخنگوی پنتاگون، تایید کرد با نزدیک شدن مهلت تخلیه نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان، تعداد نیروهایی که برای عملیات خروج اتباع آمریکایی و افغانستانی‌های همیار به آن کشور اعزام شده بودند کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، ضمن محکوم کردن این حمله آمریکا علیه نیروهای داعش، از آن به عنوان «حمله‌ای آشکار به خاک افغانستان» یاد کرده است.

رویترز همچنین در گزارشی دیگر می‌افزاید امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز شنبه از برگزاری گفت‌وگوهای مقدماتی با طالبان درباره اوضاع انسانی در افغانستان و بیرون بردن احتمالی شمار بیشتری از مردم از آن کشور خبر داده است.

پرزیدنت بایدن آخرین روز ماه اوت، برابر با سه شنبه ۹ شهریور، را آخرین روز حضور نظامی آمریکا در افغانستان پس از بیست سال تعیین کرده است. تاکنون به رغم حمله مرگبار روز پنجشنبه ۴ شهریور به فرودگاه کابل این ضرب‌الاجل همچنان پابرجا است.

XS
SM
MD
LG