لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۴

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ: کارزار فشار حداکثری بسیار موثر بوده و جمهوری اسلامی عملا ورشکسته شده است


 جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ
جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ، می‌گوید که جمهوری اسلامی در نتیجه کارزار موفق فشار حداکثری «اساسا ورشکسته شده است» و بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، ناچار به توافق با آمریکا می‌شود.

آقای کوشنر که با پرواز مستقیم تل‌آویو به ابوظبی، به امارات متحده عربی سفر کرده است، در آن کشور در گفتگویی با نشریه نشنال گفت که با توجه به گمانه‌زنی‌ها در مورد سطح حضور آمریکا در منطقه، این امکان وجود داشت که در مورد تعهد پرزیدنت ترامپ به خاورمیانه «به آسانی دچار اشتباه شد.»

وی گفت که رئيس جمهوری ایالات متحده درباره اولویت‌های اصلی آمریکا و دولتش «به طور کافی روشن بوده است» و یکی از اولویت‌های اصلی آن، برخورد با رفتارهای بی‌ثبات کننده ایران است.

جرد کوشنر گفت: «اگر به جایگاه امروز ایران نگاه کنید، [می‌بینید] هر جا که آنها هستند، یک نمایش وحشتناک برقرار است. درست همان جا در یمن [بودند و] یمن بی ثبات شده است. آنها در سوریه فعالیت می‌کردند،‌ در عراق فعالیت می‌کردند، که آنجا نیز بی‌ثبات شده است. آنها جای پایی قوی در لبنان دارند و شما می‌بینید که آن جا چه اتفاقی برای دولت افتاده است.»

او گفت: «مسیر بازگرداندن فوری [قطعنامه‌های مربوط به اعمال تحریم‌ها] به خاطر همه کارهای شریرانه و بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، و دست‌کم قصد انجام آنها، روشن است و این چیزی است که ما به شدت آن را دنبال می‌کنیم.»

آقای کوشنر گفت فکر نمی‌کند که جهان با دسترسی ایران به تسلیحات پیشرفته‌تر، جای امن‌تری شود.

مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ گفت: «ایران اکنون اساسا ورشکسته است. ارز خارجی آنها تمام شده است. تحریم‌های اعمال شده از طریق کارزار فشار حداکثری بسیار موثر بوده است. و من معتقدم که پس از انتخابات، آنها مجبور می‌شوند به هر طریقی که شده، توافق کنند.»

بازدید از یک پایگاه هوایی

جرد کوشنر، داماد و مشاور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه شنبه ۱۱ اردیبهشت از یک پایگاه هوایی مهم در امارات بازدید کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس در روز سه شنبه ۱۱ شهریور، مقامات ارشد آمریکایی نیز جرد کوشنر را در بازدید از پایگاه هوایی همراهی می کردند. او با خلبانان اماراتی و آمریکایی نیز صحبت کرد.

جرد کوشنر، مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه بعد از فرود اولین پرواز تجاری مستقیم اسرائیل به امارات متحده عربی، در فرودگاه ابوظبی، گفت جمهوری اسلامی ایران بزرگترین تهدید برای منطقه است. آمریکا می گوید توافق امارات و اسرائيل به ترویج صلح و ثبات در منطقه کمک می کند.

پس از توافق تاریخی عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی، که با ابتکار و میانجی‌‌گری دولت پرزیدنت ترامپ به دست آمد،‌ یک هواپیمای شرکت هواپیمایی اسرائیلی «ال عال»، روز دوشنبه ۱۰ شهریورماه در اولین پرواز مستقیم مسافربری میان دو کشور دو هیئت عالی‌رتبه آمریکایی و اسرائیلی را از فرودگاه بن گوریون تل‌آویو به ابوظبی برد. آقای کوشنر نیز در این پرواز بود.

دوشنبه شب، ایالات متحده، اسرائیل و امارات متحده در یک بیانیه مشترک خبر دادند یک روز بعد از سفر تاریخی یک هواپیمای اسرائیلی به امارات، همکاری‌های گسترده آغاز خواهد شد.

در این بیانیه که سایت کاخ سفید آن را منتشر کرد، آمده است:‌ «یک روز پس از پرواز هواپیمای مسافربری از اسرائیل به امارات، مقامات رسمی سه کشور مذاکراتی در هفت حوزه سرمایه‌گذاری، تجارت، بهداشت، برنامه‌ فضایی غیرنظامی، صنایع هواپیمایی، سیاست خارجی، و امور دیپلماتیک را آغاز می‌کنند. نتایج این مذاکرات، همکاری‌ گسترده میان دو کشوری است که نوآورانه‌ترین و پویاترین اقتصادی‌های منطقه را دارند.»

XS
SM
MD
LG