لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۸

چند هفته پس از آتش‌بس با حماس، اسرائيل با حملات هوایی به پرتاب بالن‌های آتش‌زا از غزه واکنش نشان داد


منطقه‌ای در اسرائيل که با بالن‌های آتش‌زا به آتش کشیده شد - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰
منطقه‌ای در اسرائيل که با بالن‌های آتش‌زا به آتش کشیده شد - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

صدای آمریکا - چند روز پس از روی کار آمدن دولت جدید در اسرائيل به رهبری نفتالی بنت، ارتش این کشور اوایل روز چهارشنبه ۲۶ خرداد، چندین بار به نوار غزه حمله هوایی کرد. حمله اسرائيل به غزه پس از آن صورت می‌گیرد که از این منطقه فلسطینی که تحت کنترل پیکارجویان حماس است، بالن‌های آتش‌زا به سمت اسرائيل پرتاب شد. این بالن‌ها موجب بروز آتش‌سوزی در مناطقی در اسرائيل شد.

اسرائيل و گروه شبه‌نظامی حماس که مورد حمایت ایران است، در روز ۳۱ اردیبهشت و پس از یک رشته تلاش‌های بین المللی به ویژه از سوی ایالات متحده آمریکا، به یکی از شدیدترین درگیری‌های سال‌های اخیر دو طرف که یازده روز طول کشید و بیش از ۲۳۰ کشته برجای گذاشت، با یک آتش‌بس پایان دادند. حمله هوایی چهارشنبه، اولین حمله اسرائیل به غزه پس از آن آتش‌بس به شمار می رود.

پرتاب بالن‌های آتش‌زا به سمت اسرائيل پس از آن صورت گرفت که اسرائيلی‌های ملی‌گرا در شرق اورشلیم روز سه شنبه در «راهپیمایی پرچم» شرکت کردند، اقدامی که منجر به وقوع درگیری‌هایی با فلسطینی‌ها در این شهر شد. فلسطینی‌ها می‌گویند که این راه‌پیمایی جشن تصرف شرق اورشلیم توسط ارتش اسرائیل در سال ۱۹۶۷ است. گروه حماس به فلسطینی‌های اورشلیم گفته بود در برابر این راه‌پیمایی «مقاومت» کنند و تهدید کرده‌ بود که به آن واکنش نشان می‌دهد.

پیشتر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از تشکیل دولت جدید اسرائیل با صدور بیانیه‌ای بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از اسرائیل تاکید کرده بود.

XS
SM
MD
LG