لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

محسنی اژه‌‌ای با حکم خامنه‌ای رئیس قوه قضاییه ایران شد؛ قاضی القضاتی که به دلیل «نقض حقوق بشر» تحریم‌‌‌ شده است


نام علامحسین محسنی اژه ای با مشارکت در نقض مستمر حقوق بشر در ایران گره خورده است
نام علامحسین محسنی اژه ای با مشارکت در نقض مستمر حقوق بشر در ایران گره خورده است

غلامحسین محسنی اژه‌ای از سوی رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رئیس جدید قوه قضاییه معرفی شد.

آیت الله خامنه ای روز پنجشنبه ۱۰ تیر در حکمی محسنی اژه ای را که به گفته او دارای «سابقه درخشان در امر قضا» است جایگزین ابراهیم رئیسی کرد که قرار است از نیمه مرداد امسال به عنوان رئیس جمهوری ایران فعالیت کند.

غلامحسین محسنی اژه ای تا پیش از این معاون اول قوه قضاییه بود و نقش سخنگوی این قوه را ایفا می کرد.

وبسایت «عدالت برای ایران» محسنی اژه ای را به عنوان یکی از ناقضان حقوق بشر در ایران معرفی کرده که در مواردی مانند صدور احکام زندان برای روحانیون منتقد در دادگاه ویژه روحانیت، مشارکت در کشتار روشنفکران و منتقدان، توقیف نشریات و سرکوب روزنامه نگاران، حمله به زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین، و سرکوب، شکنجه و اعدام معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ دست داشته است.

محسنی اژه ای پس از پیروزی محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۷۶ و آغاز محاکمه شهردار وقت تهران، غلامحسین کرباسچی، به عنوان قاضی دادگاه شهردار پایتخت، و برخی مدیران ارشد شهرداری به چهره ای آشنا در میان مردم تبدیل شد. در آن زمان، برخی از تحلیل‌گران این دادگاه را انتقامی علیه کرباسچی، به دلیل نقش او در پیروزی خاتمی، می دانستند.

چند سال بعد از آن، نام اژه‌ای با جنجال بر سر «گاز گرفتن و پرتاب قندان» به سوی عیسی سحرخیز در جلسه مدیران مسئول نشریات در هیات نظارت گره خورد.

اژه ای در کابینه اول محمود احمدی نژاد به مدت سه سال وزیر اطلاعات بود. پس از برکناری از این سمت در سال ۱۳۸۸ به عنوان دادستان کل کشور به کار خود در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ادامه داد و در سال ۱۳۹۳ به مقام معاونت ریاست قوه قضاییه رسید.

غلامحسین محسنی اژه ای به دلیل تداوم مشارکت در نقض مستمر حقوق بشر در ایران در فهرست تحریم های حقوق بشری اتحادیه اروپا و وزارت خزانه داری آمریکا است.

XS
SM
MD
LG