لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

دولت روحانی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را به «دروغ گویی آشکار» درباره اعتراضات ۹۸ متهم کرد


اعتراضات آبان ۱۳۹۸ - آرشیو
اعتراضات آبان ۱۳۹۸ - آرشیو

دولت حسن روحانی روز یکشنبه ۲۳ خرداد، انتقاد نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران در مورد افزایش قیمت بنزین در آبان ۹۸ را رد کرد و مسئولیت‌ این اقدام و نحوه برخورد با اعتراض های مرتبط با آن را متوجه حاکمیت جمهوری اسلامی دانست.

بر اساس اعلام شورای اطلاع‌رسانی دولت ایران، «اصلاح قیمت بنزین» تصمیم کلان ملی و حاکمیتی بوده و در جلسات سران قوای جمهوری اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. این شورا می گوید آیت الله خامنه ای مصوبه افزایش قیمت بنزین را تایید کرده بود.

شورای اطلاع‌رسانی دولت از این رو از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری خواسته است «از دروغ گویی آشکار و شانه خالی کردن از مسئولیت» خودداری کنند.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ایران روز شنبه این هفته در سومین و آخرین مناظره انتخاباتی خود ادعاهای مختلفی را پیرامون افزایش قیمت بنزین و اعتراض های مربوط به آن بیان کردند.

ابراهیم رئیسی، نامزد انتخابات ریاست جمهوری که به عنوان رییس قوه قضاییه در جلسات سران قوا شرکت می کند، دولت را به عنوان تصمیم گیرنده نهایی افزایش قیمت بنزین معرفی کرد و گفت «کسی که باید در زمینه بنزین پاسخگو باشد، قبل از همه آقای روحانی است.»

همچنین محسن رضایی در این مناظره گفت «مردم وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوند قیمت بنزین را سه برابر شده می‌بینند و وقتی می‌گویند چرا وضعیت این گونه شده است می‌گویند همینی که هست.»

در این مناظره، محسن مهرعلیزاده از ابراهیم رئیسی خواست «حالا که مهربان شده» دستور بدهد کسانی که در جریان اعتراض های سراسری به قیمت بنزین زندانی شدند، عفو شوند.

گران شدن بنزین در آبان ۹۸ با واکنش و اعتراض گسترده مردم در بسیاری از شهرهای ایران همراه بود. در جریان اعتراض ها، دولت روحانی اینترنت را قطع کرد و نیروهای امنیتی، بنابر گزارش خبرگزاری رویترز، دستکم ۱۵۰۰ نفر از معترضان را در نقاط مختلف ایران کشتند.

حال شورای اطلاع‌رسانی دولت ایران می گوید «نحوه و شیوه برخورد با اغتشاش جزء مسئولیت های دولت نیست.»

حکومت ایران همواره اعتراض های مردم را «اغتشاش» توصیف می کند. در این میان، حکومت تاکنون آمار رسمی از تعداد کشته ها و یا افراد بازداشت شده در این اعتراضات اعلام نکرده‌ است.

XS
SM
MD
LG