لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۴

انتخابات۱۴۰۰ | مردم از کم رونقی می‌گویند و رسانه‌های حکومتی از مشارکت بالا؛ تمدید مهلت رای گیری تا ۲ بامداد شنبه


یک مرکز اخذ رای در تهران - جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰
یک مرکز اخذ رای در تهران - جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت هفت صبح روز جمعه ۲۸ خرداد در حوزه‌های انتخابیه داخل و خارج از کشور آغاز شد و تا پایان روز نیز تمدید شد. درحالی که روایت‌های مردمی حاکی از کاهش محسوس مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ بود اما ستاد انتخابات کشور در پی تقاضای برخی کاندیداها از جمله ابراهیم رئیسی و عبدالناصر همتی اعلام کرد که شعب اخذ رای شهر هایی که دارای مراجعه کننده هستند، می‌توانند حداکثر تا ساعت ۲ بامداد شنبه به فعالیت خود ادامه دهند.

خبرگزاری های نزدیک به سپاه پاسداران و اصولگرایان از نخستین ساعات رای گیری از «ناکارآمدی وزارت کشوردر ایجاد تمهیدات در روز رای گیری» انتقاد کردند. وزارت کشور اگرچه بروز اشکال در برخی از صندوق های رای گیری را پذیرفت اما آن را جزیی دانست و اعلام کرد رای گیری در همه حوزه ها ادامه دارد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه پس از انداختن رای خود در صندوق، روز انتخابات را «روز ملت ایران» دانست.

او روز قبل از رای گیری در یک سخنرانی گفته بود «عدم حضور در انتخابات به معنی فاصله گرفتن مردم از نظام اسلامی است.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، هم پس از انداختن رای خود به صندوق از مردم خواست «گلایه ها را فراموش» کنند و در انتخابات شرکت کنند.

در این میان، ابراهیم رئیسی، رئيس قوه قضاییه و یکی از چهار نامزد باقی مانده در صحنه انتخابات، روز جمعه رای خود را در حوزه انتخابیه شهر رای به صندوق انداخت. او «از هر کسی که مشکلی دارد و ناامید است خواهش» کرد که «رای دهد.»

عبدالناصر همتی، رئیس سابق بانک مرکزی ایران و یکی دیگر از نامزدهای این دوره، نیز در حسینیه ارشاد رای خود را به صندوق انداخت و گفت اگر رای بیاورد «به انزوای خارجی ایران پایان می دهم و اگر هم رای نیاورم پیگیر شعارهایم خواهم بود.»

همچنین محسن رضایی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی، دیگر نامزدهای این انتخابات، رای خود را به صندوق انداختند. قاضی زاده ابراز امیدواری کرد «رئیس جمهور با رای بالای مردم انتخاب شود» و رضایی هم نسبت به پیروزی خود ابراز اطمینان کرد.

با این همه، فعالان مدنی و سیاسی در ایران و خارج از کشور بار دیگر از تحریم انتخابات دفاع کردند. به عنوان نمونه، گوهر عشقی که فرزندش ستار بهشتی در سال ۹۱ در بازداشتگاه پلیس کشته شد خطاب به کسانی که در پی رای دادن هستند گفت رای شما رای «به ویرانی بیشتر ایران» و «کشتار مردم بی دفاع» است.»

در ماه ها و هفته های گذشته شمار زیادی از فعالان مدنی و سیاسی، و نیز شهروندان ایرانی داخل و خارج از کشور اعلام کرده اند که انتخابات را در اعتراض به «نمایشی» بودن آن تحریم می کنند؛ رویکردی کم سابقه که باعث شده است فضای انتخاباتی نسبت به دوره های قبل سردتر و کم رونق تر باشد.

در این انتخابات از هفت نامزد مورد تایید شورای نگهبان، سه نفر در روزهای گذشته انصراف دادند و ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، عبدالناصر همتی و امیرحسین قاضی زاده هاشمی در صحنه انتخابات باقی ماندند.

وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است رای گیری تا ساعت ۱۲ شب ادامه خواهد شد و ممکن است بعد از آن تا ساعت دو بامداد تمدید شود.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، نتیجه انتخابات احتمالا یک تا دو روز بعد از رای گیری اعلام خواهد شد.

حدود ۵۹ میلیون نفر در ایران واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند.

وزارت کشور ایران پیش بینی کرده است میزان مشارکت رای دهندگان در این دوره از انتخابات حدود ۴۷ درصد باشد اما مرکز نظرسنجی ایسپا در ایران این میزان را ۴۲ درصد پیش بینی کرده است. بنا بر نظرسنجی «گمان» در خارج از کشور نیز حدود ۷۵ درصد مردم ایران در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

در همین حال، خبرگزاری فارس از کاهش قابل ملاحظه تعداد تعرفه های مصرف شده در انتخابات ریاست جمهوری امسال نسبت به دوره قبل خبر داده و نوشته است امسال با اینکه رای گیری ۱ساعت زودتر از دوره قبل شروع شد، اما تا ساعت ۱بعدازظهر تعداد تعرفه های انتخاباتی نسبت به دوره قبل ۲.۵ میلیون برگه کمتر بوده است.

روز جمعه همزمان با انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات ششمین دوره شوراهای شهر و روستا، نخستین میان دوره مجلس یازدهم، و دومین میان‌دوره پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری برگزار می شود.

صدای آمریکا رویدادهای انتخاباتی را در برنامه های تلویزیونی خود و همچنین در وبسایت و شبکه های اجتماعی به طور گسترده ای پوشش خواهد داد.

XS
SM
MD
LG