لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۱

اروپایی‌ها طرح توبیخ ایران در آژانس را کنار گذاشتند؛ آمریکا: فرصت دوباره به تهران برای رفع نگرانی‌ها


محل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آٰرشیو
محل آژانس بین المللی انرژی اتمی - آٰرشیو

دیپلمات‌ها می‌گویند که بریتانیا، فرانسه، و آلمان از ارائه یک طرح مورد حمایت آمریکا برای توبیخ کردن ایران از سوی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی به دلیل کاهش همکاری‌های تهران با آژانس صرف‌نظر کرده‌اند.

به گزارش رویترز، دیپلمات ها این موضوع را در روز پنجشنبه ۱۴ اسفند اعلام کردند.

سه قدرت اروپایی، که همه آنها طرف برجام هستند، به همراه شورای حکام، که ۳۵ کشور در آن عضویت دارند، مشغول لابی کردن به منظور صدور قطعنامه ای در نشست سه ماهه شورای حکام در این هفته بودند تا در آن از تازه ترین نقض تعهدات ایران در برجام ابراز نگرانی شود و از تهران خواسته شود که از اقداماتی که در نقض تعهداتش برداشته، برگردد.

ایران تهدید کرده بود که در صورت بروز چنین اتفاقی، به توافق اخیر خود با آژانس برای ادامه برخی از بازرسی‌ها پایان خواهد داد.

سه دیپلمات که تحولات آژانس را از نزدیک دنبال می کنند به رویترز گفته اند که سه کشور اروپایی طرح خود را برای صدور قطعنامه کنار گذاشتند.

واکنش آمریکا: فرصت دیگر به تهران

همزمان، ایالات متحده آمریکا نیز روز پنجشنبه به شورای حکام آژانس اعلام کرد که به ایران «یک فرصت دیگر» داده شده است تا نگرانی های آژانس در خصوص موضوع ذرات اورانیوم کشف شده در سایت های قدیمی و از پیش گزارش نشده را برطرف کند.

بیانیه آمریکا می گوید که این کشور نظیر دیگر اعضای شورای حکام، دیدگاه خود را در خصوص گام بعدی شورای حکام، بر اساس واکنش ایران به فرصتی که دوباره یافته است، تنظیم می کند.

بیانیه آمریکا خطاب به شورای حکام اندکی پس از آن صادر شد که دیپلمات ها اعلام کردند که طرح صدور قطعنامه برای سرزنش کردن ایران را در نشست فعلی شورای حکام، کنار گذاشتند.

واکنش ایران: پیروزی عقلانیت

در همین حال، به نوشته خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، کاظم غریب آبادی نماینده جمهوری اسلامی ایران در آژانس، روز پنجشنبه در واکنش به کنار گذاشتن طرح صدور قعطنامه گفت «عقلانیت» بر آژانس «چیره شد.»

یکی از دیپلمات ها به رویترز گفته است که اگر همکاری ایران با آژانس کافی نباشد، و با توجه به مذاکرات فنی، طرح صدور قطعنامه ممکن است احیا، و در نشست بعدی شورای حکام در ژوئن انجام شود.

XS
SM
MD
LG