لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۵

همزمان با از سرگیری مذاکرات تجاری آمریکا و چین، پرزیدنت ترامپ از یک دیدار غیرمنتظره با مقامات چین خبر داد


پرزیدنت ترامپ و لری کادلو مشاور اقتصادی کاخ سفید
پرزیدنت ترامپ و لری کادلو مشاور اقتصادی کاخ سفید

بخش انگلیسی صدای آمریکا - در حالی که مذاکره کنندگان ارشد ایالات متحده و چین برای نخستین بار از اواخر ماه ژوئیه روز پنج شنبه با یکدیگر دیدار کردند تا راهی برای برون رفت از ۱۵ ماه جنگ تجاری پیدا کنند، پرزیدنت ترامپ در توئیتی غیرمنتظره از ملاقات خود با یک مقام بلندپایه چین خبر داده است.

پرزیدنت ترامپ در این توئیت، که دقایقی پس از باز شدن بازارهای مالی منتشر شد، نوشته است: «روز مهمی برای مذاکرات مهم با چین. آنها می‌خواهند توافق کنند؛ اما آیا من هم [چنین چیزی را می‌خواهم]؟ من فردا در کاخ سفید با معاون نخست‌وزیر [چین] دیدار می‌کنم.»

اما وقوع رویدادهای تحریک آمیز تازه بین دو اقتصاد بزرگ جهان امیدها به پیشرفت را تهدید می کند.

استیو منوشن، وزیر دارایی ایالات متحده، و رابرت لایتهایزر، نماینده تجاری آمریکا، بر روی پله های «دفتر نماینده تجاری ایالات متحده» به استقبال لیو هه، معاون نخست وزیر چین، رفتند. آنها تلاش خواهند کرد اختلافات‌شان را چنان کاهش دهند که از افزایش تعرفه های آمریکا بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چین در پانزدهم ماه اکتبر پرهیز شود.

اما فضای این مذاکرات با تصمیم روز دوشنبه وزارت بازرگانی آمریکا مبنی بر قرار دادن ۲۸ اداره امنیتی و موسسات فناوری و تجسسی چین در لیست سیاه به دلیل نقض حقوق اقلیت مسلمان در استان سین کیانگ چین، ملتهب شده است.

وزارت خارجه آمریکا، یک روز بعد، مقام های چینی مرتبط با اوضاع در سین کیانگ را هدف محدودیت صدور ویزا قرار داد.

پرزیدنت ترامپ روز چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود: «به نظر من چین بیش از من به دنبال یک توافق است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG