لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

اعمال محدودیت‌های تازه برای توماج صالحی در زندان؛ مجازات به دلیل اطلاع‌رسانی


توماج صالحی، رپر معترض زندانی
توماج صالحی، رپر معترض زندانی

در پی اعتراضات گسترده علیه صدور حکم اعدام برای توماج صالحی و «اطلاع‌رسانی در فضای مجازی» درباره شرایط این رپر معترض، او با محرومیت‌های تازه‌ای در زندان دستگرد اصفهان مواجه شده است.

امیر رئیسیان، وکیل این خواننده معترض، در شبکه اجتماعی «ایکس» خبر داده که تماس تلفنی توماج صالحی از عصر روز شنبه ۸ اردیبهشت به دلیل «اطلاع‌رسانی در فضای مجازی» قطع شده است.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان دستگرد اصفهان توماج صالحی را از تردد در بند زندان، گفت‌و‌گو با زندانیان، و دسترسی به کتابخانه و ورزش هم منع کرده‌اند.

صفحه منسوب به توماج صالحی در شبکه «ایکس» نیز در یادداشتی خبر داد که به منظور اعمال «فشار روانی حداکثری به توماج صالحی، تمام زندانیان در زندان دستگرد اصفهان از گفتگو با او منع و تهدید شده‌اند که در صورت سرپیچی از این دستور با تنبیهات شدید مواجه خواهند شد.»

در ادامه این یادداشت، از ممنوعیت تازه به عنوان «نقض فاحش حقوق بشر» نام برده شده که «باید فورا رفع شود.»

یی ‌وان ری، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی توماج صالحی، این ممنوعیت را مصداق «شکنجه» خوانده است.

امیر رئیسیان همچنین در پستی در صفحه «ایکس»، از «حمله سایبری» به اکانت تلگرام خودش و مصطفی نیلی، وکلای توماج صالحی، در روز دوشنبه ۱۰ اردیبهشت خبر داده است.

در پی اطلاع‌رسانی وکلای توماج صالحی، رپر معترض زندانی، درباره صدور حکم اعدام علیه موکل خود، کارزار گسترده‌ای در داخل و خارج از ایران در حمایت از توماج صالحی به راه افتاد.

بسیاری از هنرمندان و کنشگران سیاسی و نهادهای مدنی و حقوق بشری در سراسر جهان به این حکم اعتراض کرده و ایرانیان در کشورهای مختلف تظاهرات اعتراضی برگزار کردند.

در تازه‌ترین نمونه از این کارزار، صدها هنرمند عرصه موسیقی و همچنین شورای بازنشستگان ایران در بیانیه‌هایی جداگانه به صدور حکم اعدام برای این هنرمند اعتراض کردند.

در حال حاضر شماری از زندانیان سیاسی در ایران با احکام اعدام مواجه هستند.

به تازگی ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در زندان قزل‌حصار، در نامه‌ای صدور حکم اعدام برای توماج صالحی را «نوک کوه یخ نقض فاحش حقوق بشر» خواندند.

دو تن از این زندانیان سیاسی در فایلی صوتی که به دست صدای آمریکا رسیده، درباره خطر اعدام «رضا رسایی، عادل خوشکار، حبیب دریس، مجاهد کورکور، منصور دهمرده، عباس دریس، و میلاد آزمون» هشدار داده‌اند.

XS
SM
MD
LG