لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۹

اهدای جوایز تونی به بهترین های «برادوی»، دنزل واشنگتن و کاترین زیتا جونز،


اهدای جوایز تونی به بهترین های «برادوی»، دنزل واشنگتن و کاترین زیتا جونز،
اهدای جوایز تونی به بهترین های «برادوی»، دنزل واشنگتن و کاترین زیتا جونز،

در مراسم اهدای جوایز تونی در تالار موسیقی «رادیو سیتی» در شهر نیویورک، نمایش موزیکال راک اند رول «ممفیس»Mephis و نمایش «سرخ ها» Reds از انگلستان برنده جوایز بهترین نمایش های سال شدند و «کاترین زیتا جونز» و «دنزل واشنگتن» جوایز بهترین بازیگران نقش اول را دریافت کردند. امسال در شصت و چهارمین سال برگزاری اهدای جوایز معتبر تئاتر آمریکا یا تونی، در حقیقت در هر رده بندی که یک ستاره هالیوود جزو نامزدهای دریافت جایزه بود، جایزه تونی به او تعلق گرفت.

در مراسم اهدای جوایز تونی که با حضور چهره های سرشناس تئاتر، تلویزیون و سینمای آمریکا برگزار شد، کاترین زیتا جونز برای بازی در تئاتر موزیکال «کمی موسیقی در شب» برنده جایزه تونی در رده بندی بهترین بازیگر یک نقش موزیکال شد و این جایزه ارزنده را به اسکاری که چند سال پیش تر برای شرکت در فیلم «شیکاگو» برده بود اضافه کرد. زیتا جونز که به خاطر لباس شب نشینی بلندی که به تن داشت به زحمت توانست خود را به بالای صحنه برساند پس از دریافت «تونی» خود به شوخی خطاب به تماشاگران گفت: «من نمی دانم «سیندرلا» چطور در چنین لباسی و بدتر از هر چیز، یک جفت کفش شیشه ای توانست آن همه کارهای مهم انجام دهد!»

دو بازیگر سرشناس دیگر هالیوود، «دنزل واشنگتن» و«ویولا دیویس» نیز برای بازی در یک اثر دراماتیک - نمایشنامه حصارها – Fences موفق به دریافت جوایز اول بهترین بازیگر مرد و زن تونی برای ایفای یک نقش جدی تئاتری شدند.

نمایشنامه «حصارها» نوشته «آگوست ویلسون» درباره زندگی زناشوئی ناهمگون یک زوج در دهه ۵٠ میلادی در آمریکا هم توانست جایزه بهترین بازسازی یک نمایش قدیمی را به دست آورد.

این نخستین بار در تاریخ اهدای جوایز «تونی» بود که یک زن و مرد سیاهپوست توانستند هم زمان به جایزه ای در رده بندی بهترین بازیگران یک نقش دراماتیک دست پیدا کنند.

ویولا دیویس پس از دریافت جایزه خود به تماشاگران گفت: «من به شانس و اتفاق اعتقادی ندارم اما به حضور خداوند در قلبم و در زندگیم ایمان دارم.»

دیویس که پیش از این نیز نامزد دریافت جایزه تونی بوده است در حالی که جلوی ریزش اشک هایش را می گرفت در ادامه این سخنان به حاضران در محل اجرای مراسم گفت: «من به جایی در زندگیم رسیده بودم که نمی توانستم چیزها را به چشم ببینم یا با دست لمس کنم. به جایی رسیده بودم که مجبور بودم هر آنچه بود، با قلبم باور کنم.»

دنزل واشنگتن که دو بار تا کنون به جایزه سینمایی «اسکار» دست یافته است، پس از«جیمز ارل جونز»، دومین مرد سیاهپوستی است که برای ایفای نقش اول یک نمایش در برادوی به جایزه «تونی» دست می یابد. جیمز ارل جونز برای بازی در همین نمایش – حصارها- و در نقش شخصیت اول آن «تروی مکسون» درسال ١٩٨٧ جایزه تونی بهترین بازیگر مرد سال را دریافت کرد.

اسکارلت جوهانسن، ستاره زیبا و جوان هالیوود، جایزه بهترین بازیگربار اول تئاتر برادوی را برای ایفای نقش اول نمایش «نگاهی از پل» نوشته آرتور میلر به دست آورد. او که از دریافت این جایزه شگفت زده شده بود هنگام دریافت آن به حاضران گفت: «نمی دانم چه بگویم. از همان بچگی آرزو داشتم یک روز در یک تئاتر برادوی شرکت کنم و این همان روز است. اصلا باورم نمی شود.»

نمایش «سرخ ها» که از یک کارگاه نمایش در لندن آغاز شد جایزه «تونی» بهترین کارگردان، بهترین نورپردازی، صدا، بهترین طراحی و جلوه های ویژه را برای دست اندرکاران آن به همراه آورد. بازیگر این نمایش، ادی ردماند – برنده «تونی» بهترین بازیگر مرد در یک تئاتر موزیکال شد. او در این نمایش با آلفرد مولینا هنرپیشه معروف بریتانیایی هم بازی بود.

«تونی» یکی از مهم ترین جوایز هنری آمریکا به شمار می رود که از جنبه های تبلیغاتی «اسکار» برخوردار نیست و به آن به صورت یک جایزه جدی و زیر نظارت دست اندرکاران تئاتر نگاه می شود. این جوایز تحت نظارت «برادوی لیگ» Broadway League و «آمریکن تیاتر وینگ» American Theatre Wing به برندگان آن اهدا می شود.

نمایش موزیکال آمریکایی «ممفیس» درباره یک مجری برنامه های پخش موسیقی از رادیو، جایزه بهترین اجراهای موسیقی را که توسط «بان جووی» و گروه راک اندرول «گرین دی» Green Day، با استفاده از ترانه های معروف قدیمی اجرا شده است، به دست آورد.

هنرمندان معروف «برادوی» در طول مراسم اهدای جوایز تئاتر «تونی» به اجرای برنامه های مختلف پرداختند. از جمله «لی میشل» بازیگر نمایش «گیلی» Glee که ترانه «روی رژه من باران نریز» را از نمایش معروف «دختر مسخره» Funny Girl اجرا کرد. لی میشل قرار است تا در سال ٢٠١٢ در این نمایش که پیش از این «باربارا استرایسند» را به معروفیت جهانی رساند نقش اول را بازی کند.

مراسم اهدای جوایز تونی هر سال به گونه ای شاهد حضور ستارگان سینمای هالیوود روی صحنه است که اغلب نشان از شرکت برخی از آنان در نمایش های آینده «برادوی» دارد. برادوی از دیرباز در طول دوران رکود اقتصادی از ستارگان معروف هالیوود برای ایفای نقش های تئاتری استفاده کرده است تا به فروش بلیت های این نمایش ها کمک کند. با این حال هنوز صحبتی از شرکت بازیگران معروف سینما در نمایش های فصل آینده برادوی به میان نیامده است.

XS
SM
MD
LG