لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۹

اعلام نامزدهای جوایز تئاتر تونی؛ رقابت تنگاتنگ «باب اسفنجی» با «دختران بدجنس»


موزیکال «باب اسفنجی» با نامزدی در ۱۲ رشته با «دختران بدجنس» رقابت می کند
موزیکال «باب اسفنجی» با نامزدی در ۱۲ رشته با «دختران بدجنس» رقابت می کند

نامزدهای جوایز «تونی» که از بهترین آثار نمایشی تئاتر «برادوی» تجلیل می کند اعلام شد.

این جوایز را انجمن تئاتر آمریکا و لیگ برادوی اعطاء می کنند.

امسال، دو اثر «دختران بدجنس» و «باب اسفنجی: شلوار مکعبی» با نامزدی در دوازده رشته پیشتاز هستند.

موزیکال «دختران بدجنس» نوشته «تینا فی»، بازیگر و کمدین مشهور آمریکایی است.

«دختران بدجنس» برای کسانی که به تئاتر علاقه ندارند هم آشناست. در سال ۲۰۰۴، فیلم «دختران بدجنس» با بازی «تینا فی»، «لیندزی لوهان» ، «لیندزی مک ادم»، «لیسی چابرت» و «آماندا سایفرد» ساخته شد که سناریوی آن نوشته «تینا فی» و «مارک واترز» بود.

تفاوتی که موزیکال با فیلم دارد امروزی بودن آن است. در موزیکال «دختران بدجنس»، دخترها در عصر آیفون و اینستاگرام و اسنپ چت ماجراجویی می کنند.

«باب اسفنجی: شلوار مکعبی» بر اساس انیمیشینی تلویزیونی با همین نام که از شبکه «نیکلودیون» پخش می شود شاخته شده و نخستین بار در ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ در شیکاگو روی صحنه تئاتر رفت و در دسامبر سال ۲۰۱۷ در برادوی اجرا شد.

«هری پاتر و فرزند نفرین شده» یکی دیگر از آثار درخشان نمایشی است که تونی به آن توجه نشان داده است و در ده بخش آن را نامزد دریافت جایزه کرده است.

تنها بخشی از نمایش «هری پاتر و فرزند نفرین شده» توسط خود «جی کی رولینگ» نوشته شده است. هری پاتر در این داستان، کارمند زحمتکش وزارت «سحر و جادو» و پدر سه فرزند است.او با گذشته اش می جنگد اما گذشته همچون سایه ای دنبالش می کند.

جایزه یک عمر دستاورد در عرصه تئاتر قرار است به «اندرو لوید وبر»، آهنگساز مشهور که هفت جایزه تونی در کارنامه اش دارد اعطاء شود.

جایزه ای برای اسطوره راک

«بروس اسپرینگستین»، خواننده و نوازنده مشهور موسیقی راک قرار است جایزه افتخاری تونی را برای اجرای «قصه گونه» مجموعه کنسرتهایش در نیویورک به نام «اسپرینگستون در برادوی» دریافت کند.

او از ماه اکتبر گذشته، هفته ای پنج شب در سالن «والتر کر» در نیویورک روی صحنه می رود.

توجه بیشتر به زنان تأثیرگذار در عرصه تئاتر

پس از جنبش موسوم به «من هم» که در پی رسوایی آزارهای جنسی در هالیوود آغاز شد و با توجه به اینکه تعداد زنانی که در عرصه برادوی نقش های تأثیرگذار مانند تهیه کننده، کارگردان و نویسنده دارند چشمگیر نیست، انتظار می رفت انجمن تئاتر آمریکا که جوایز تونی را اهدا می کند بیشتر از گذشته به دستاوردهای زنان توجه نشان دهد و همینطور نیز شد.

«جی کی رولینگ» ، نویسنده مجموعه کتابهای «هری پاتر» به عنوان تهیه کننده نمایش «فرزند نفرین شده»، «تینا لندو» کارگردان «بابا اسفنجی شلوار مکعبی» و «مارین الیوت» بریتانیایی کارگردان «فرشته ها در آمریکا» که در یازده رشته نامزد دریافت جایزه تونی شده از جمله زنان تأثیرگذار در عرصه تئاتر هستند که نامشان مطرح شده است.

مراسم اهدای جوایز تونی روی دهم ماه ژوئن در نیویورک برگزار خواهد شد و از شبکه «سی بی اس» پخش می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG