لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

مدال معتبر «آکادمی هنر و علوم آمریکا» برای نویسنده «تونی موریسون»


تونی موریسون، عکس از AP
تونی موریسون، عکس از AP

«آکادمی هنر و علوم آمریکا» روز چهارشنبه از مقر خود در شهر «باستون» اعلام کرد که مدال برجسته «امرسون – تورو» را طی مراسمی در کمبریج، پنجشنبه ۱۷ فروردین به خانم «امرسون» اهدا خواهد کرد. خانم «امرسون»، ۸۶ ساله، علاوه بر جایزه نوبل ادبیات، به خاطر کتاب «محبوب» جایزه عمده «پولیتزر» را دریافت کرد.

اهدای مدال «امرسون – تورو» که نام دو غول ادبی آمریکا را برخود دارد، از سال ۱۹۵۸ برای تقدیر از عمری خدمت به ادبیات، آغاز شد و شعرا و نویسندگانی چون «رابرت فراست»، «تی. اس. الیوت»، «کترین ان پورتر»، «سائول بیلو»، «نورمن می‌لر» و«فیلیپ راث» از جمله دریافت‌کنندگان سابق آن هستند.

«تونی موریسون» استاد سابق دانشگاه «پرینستون»، در سال ۱۹۹۳ به افتخار دریافت جایزه «نوبل» ادبیات نائل آمد.

کمیته «نوبل» از او به خاطر نیروی بینشگر و اهمیت غنائی آثارش که به جنبه‌های اساسی واقعیت‌های زندگی در آمریکا، زندگی می‌بخشند، تقدیرکرد.

سال ۲۰۰۶ ، روزنامه نیویورک تایمز، براساس نظرسنجی گسترده از خوانندگان خود، کتاب «محبوب» را بهترین رمان آمریکائی ۲۵ سال گذشته، معرفی کرد.

در سال ۲۰۱۲ خانم «موریسون» و «باب دیلن» همزمان مدال «آزادی» را از دست پرزیدنت اوباما، دریافت کردند.

آثار «تونی موریسون» Toni Morrison به خاطر درونمایه حماسی و دیالوگهای زنده و توصیف دقیق شخصیت‌های داستان‌هایش شهرت دارد.

کتاب «محبوب» او، که در باره زندگی یک زن برده است که در سال ۱۸۵۶، از ایالت کنتاکی به اوهایو می‌گریزد. براساس «محبوب» در سال ۱۹۹۸، فیلمی با شرکت «اوپرا وینفری» و «دنی گلاور» تهیه شد.

XS
SM
MD
LG