لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۰

توماج صالحی به یکسال حبس محکوم شد؛ وکیل پرونده: «عجیب‌ترین و غیرعادی‌ترین» روند دادرسی بود


 توماج صالحی، رپر معترض
توماج صالحی، رپر معترض

امير رئيسيان، وکیل توماج صالحی، دوشنبه ۱۱ دی اعلام کرد که موکلش به دنبال اطلاع‌رسانی تصویری درباره شکایت از ضابطین پرونده‌اش، به یکسال حبس و دوسال ابطال گذرنامه و شرکت در دوره مدیریت رفتار و مهارت دانش محکوم شده است.

امیر رئيسيان که وکالت توماج صالحی را به عهده دارد در نامه ای سرگشاده خطاب به به محسنی اژه‌ای، رئيس قوه قضاییه جمهوری اسلامی، با شرح جزییات دستگیری موکلش، تاکید کرد که این روند رسیدگی و دادرسی «نه منطبق با قانون است و نه به حقوق شهروندی توجهی دارد.»

رئیسیاندر این نامه نوشته است که به عنوان وکیل توماج «شاهد غیرعادی‌ترین و عجیب‌ترین روند رسیدگی و دادرسی» بوده است.

او می‌نویسد که مدتی پیش توماج صالحی در یک فایل تصویری اعلام کرد که از ضابطین پرونده خود که در آبان ماه ۱۴۰۱ وی را بازداشت کرده بودند به مراجع قضایی شکایت کرد.

به گفته وکیل توماج صالحی، یک ماه بعد از این شکایت با دستور بازپرس شعبه یازدهم دادسرای اصفهان و اعطای نیابت قضایی به دادسرای بابلسر، توماج و شخص همراهش را به اتهام «نشر اکاذیب» بازداشت کردند. ساعاتی بعد یکی از اقوام توماج صالحی احضار شده و به دنبال آن منزلش را تفتیش کرده و کامپیوترها و موبایل های این دو فرد را توسط ضابط توقیف می‌کنند.

رئيسيان در ادامه این شرح حال می‌افزاید در دادسرای بابلسر قرار وثیقه ۲۰۰ و ۵۰۰ میلیون تومانی صادر می‌شود اما به توماج صالحی اجازه تماس با خانواده یا وثیقه‌گذار داده نمی‌شود و به بهانه «عجز از تودیع وثیقه» او را تحت‌الحفظ به دادسرای اصفهان و زندان اصفهان اعزام می‌کنند.

وکیل توماج صالحی با شرح نکات غیرقانونی این پرونده می‌افزاید که به رغم محرز شدن صحت اظهارات موکلش درباره این که شکایت آبان او از ضابطین قضایی جنبه قانونی داشته، دوباره پرونده جدیدی برای او درست کرده‌اند که نه تنها مختومه نشده بلکه هیچ مرجعی هم پاسخگوی خانواده توماج صالحی نیست.

توماج صالحی در فاصله کوتاهی پس از آزادی موقت با سپردن وثیقه، پنج‌شنبه نهم آذر، دوباره توسط مأموران لباس شخصی بازداشت شد و به زندان دستگرد اصفهان برده شد.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، با ادعای این که این رپر معترض «برخی اظهارنظرهای کذب و بدون سند» در فضای مجازی منتشر کرده، اعلام کرده بود که او به «اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» بازداشت شده است.

در مقابل، امیر رئیسیان، وکیل توماج، با رد ادعای خبرگزاری قوه قضائیه، در شبکه ایکس نوشته بود که شکایت از اداره کل اطلاعات استان اصفهان به‌‌عنوان ضابط پرونده ثبت شده و در شعبه ١۴ بازپرسی دادسرای کارکنان دولت در حال رسیدگی است، «پس توماج کذبی نگفته است.»

این خواننده معترض در بخشی از اولین پیام ویدئویی پس از آزادی اعلام کرده بود که «خیلی شکنجه شدم اما نه اعتراف کردم نه همکاری. یک ایران خیلی خوب و خفن می‌سازیم.»

پیش از این، طناز کلاهچیان وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر به صدای آمریکا گفته که توماج صالحی «نشر اکاذیب نکرده» بلکه آن چه گفته «شرح حال بوده و جرم نیست.»

خبرگزاری هرانا روز چهارشنبه ۲۲ آذر در گزارشی با اعلام این که توماج صالحی، خواننده رپ اعتراضی، به رغم گذشت حدود دو هفته از زمان بازداشت، «به صورت بلاتکلیف در زندان دستگرد اصفهان به سر می‌برد» نوشت که او در این مدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران به نقل از یک منبع مطلع نردیک به خانواده توماج صالحی، نوشت که «صورت توماج به دلیل ضرب و شتم صورت گرفته در زمان بازداشت، دچار آسیب شده است. به طوری که یکی از چشم‌های وی ورم کرده و صورتش نیز دچار کبودی شده است.»

او افزود که این شرایط، «افزایش نگرانی اطرافیان وی را در پی داشته است.»

حساب کاربری توماج صالحی در شبکه پیام رسان ایکس روز ۱۷ آذر با هشدار درباره آن چه «بازی خطرناک دستگاه قضایی و ماموران اطلاعاتی با جان توماج صالحی» نامید، نوشت: «جان توماج صالحی در خطر است.»

این حساب کاربری با اشاره به «بازداشت بی‌اساس» توماج، نسبت به خطر جانی ناشی از نگهداری او همراه با «مجرمان و بعضا اشرار و متهمان جرایم خطرناک» در بخش پذیرش زندان دستگرد اصفهان هشدار داد.

توماج صالحی روز نهم آذر در شهر بابل به دست ماموران حکومتی و همراه با «ضرب و شتم» بازداشت و سپس به زندان دستگرد اصفهان منتقل شد.

پس از آن، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، خبر داد که برای او قرار بازداشت موقت صادر شده است و گفت که توماج صالحی پس از آزادی، در یکی از شهرستان‌های استان شمالی «نکاتی را گفت» و براساس «تکلیفی» که دادسرای مربوطه داشت، «احضار و بازداشت» شد.

به گفته این مقام قضایی جمهوری اسلامی، قرار پرونده پیشین این خواننده رپ اعتراضی نیز تشدید شده است.

پیش‌تر خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه، توماج صالحی را متهم کرد که به ادعای این رسانه، «برخی اظهارنظرهای کذب و بدون سند» در فضای مجازی منتشر کرد و به «اتهام نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» بازداشت شده است.

توماج اوایل آبان سال ۱۴۰۱، و در جریان اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد، به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

او در تیرماه سال با حکم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان به شش سال و سه ماه حبس، ممنوعیت خروج از کشور، محرومیت از تهیه و تولید آثار موسیقی و خوانندگی و همچنین دو سال حضور الزامی در دوره‌ های مدیریت رفتار و مهارت دانش، محکوم شد.

این خواننده رپ اعتراضی در ۲۷ آبان سال جاری با تودیع وثیقه از زندان دستگرد اصفهان آزاد شده بود اما در روز نهم آذر بازداشت شد.

XS
SM
MD
LG