لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۷

آب آشامیدنی در ایالت اوهایو «آلوده به مواد سمی» اعلام شد


آلودگی آبها احتمالاً ناشی از جلبک های موجود در دریاچه اری در نزدیکی تولیدو، بوده است.

مقامات ایالت اوهایو در مرکز آمریکا به ساکنان تولیدو، چهارمین شهر بزرگ آن ایالت هشدار دادند که از مصرف آب لوله کشی خودداری کنند. علت آلودگی آب، جلبک های دریاچه اِری عنوان شده است.

با شیندن این خبر، ساکنان تولیدو به خواروبار فروشی ها هجوم بردند و قفسه ها را از بطری های آب خالی کردند.

شهر تولیدو و مناطق مسکونی حومه آن در مجموع ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. شهرداری به مردم هشدار داد که از آب لوله کشی برای شستشوی دندان استفاده نکنند و از جوشاندن آب هم بپرهیزند چون تنها باعث تمرکز بیشتر مواد سمی در آب می شود. همچنین هشدار داده شده که از شستشوی کودکان یا دادن آب شیر به حیوانات خانگی خودداری کنند.

اندکی پس از نیمه شب یکشنبه، بعد از آن که آزمایش در تصفیه خانه آب تولیدو وجود میکروسیستین در آب لوله کشی به میزان بالاتر از استاندارد را نشان داد، مقامات شهر هشدار عدم استفاده از آن را صادر کردند.

فرماندار ایالت اوهایو می گوید هنوز برای این که بدانیم هشدار عدم مصرف آب تا چه موقع باید برقرار باشد، زود است.

در فصل تابستان جلبک ها در بخش غربی دریاچه اِری، که کم عمق ترین آب درمیان دریاچه های پنجگانه موسوم به «گریت لِیکس» یا دریاچه های بزرگ است، رشد بیشتری دارند و بیشتر جوانه می زنند.

رشد آنها در نتیجه تغذیه از فسفری است که عمدتاً از ریزش پساب های کودهای شیمیایی و تأسیسات تصفیه فاضلاب به این دریاچه سرازیر می شود. این پسآب ها سمومی از خود برجا می گذارند که مناطق فاقد اکسیژن ایجاد می کند – مناطقی که ماهی ها نمی توانند در آن به زندگی ادامه دهند. این مواد می تواند حیوانات را بکشد و انسان را بیمار کند.

XS
SM
MD
LG