لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

اقدام انجمن شهر توکيو در مورد جزاير پنجگانه مورد اختلاف با چين


اعضای انجمن شهر توکيو، پايتخت ژاپن روز يکشنبه برای ارزيابی، و نقشه برداری از جزاير پنجگانه مورد اختلاف دو کشور چين و ژاپن در دريای چين شرقی به منطقه سفر کردند.

فرمانداری توکيو اميدوار است با خريد زمينهای ساکنان ژاپنی به ادعای ارضی ژاپن در مورد اين جزاير اعتبار بيشتری ببخشد.

جزاير پنجگانه واقع در دريای شرقی چين از دهها سال پيش موضوع مورد اختلاف چين و ژاپن بوده و اکنون برای مردم هر دو کشور، حتی هنگ کنگی ها و تايوانی ها به نماد بزرگی از وطن پرستی و غرور ملی تبديل شده است.
فرماندار توکيو، از ملی گرايان سرشناس ژاپن، از چند ماه پيش با گردآوری ميليونها ين وجه نقد از منابع خصوصی تلاش کرده با خريدن زمينهای مالکان ژاپنی پشتوانه محکم تری برای ادعای ارضی ژاپن ايجاد کند.

به همين مناسبت روز يکشنبه يک گروه ۲۵ نفره از کارشناسان ژاپنی کار نقشه برداری و ارزش گذاری اين زمينها را در جزاير پنجگانه آغاز کردند.

آنها به مدت ده ساعت پوشش گياهی و جانوری جزاير را مورد مطالعه قرار دادند و ژرفای آب های ساحلی را اندازه گرفتند.

يوشيی هيکو يامادا، مشاور ويژه گروه تحقيقاتی شهر توکيو، می گويد: چون اين جزاير به هر حال به ژاپن تعلق دارد، هدف ما اين است که ببينيم چطور می توانيم آنها را حفظ کنيم.

اين جزاير که چينی ها آنها را ديائو می نامند و در ژاپن به سنکاکو معروفند، در قلب آبهای سرشار از منابع دريايی و طبيعی دست نخورده قرار دارند.

گفته می شود اين تيم برای اجتناب از تنش و تحريک دولت چين بدون اجازه و دخالت دولت ژاپن دست به اين تحقيق زده است.

ماه پيش، ۱۴ نفر از فعالان سياسی هنگ کنگ که برای بازديد وارد اين جزاير شده بودند، از طرف دولت ژاپن دستگير و اندکی بعد آزاد شدند.
XS
SM
MD
LG