لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۷

احتمال وجود یخ زیر سطح سخت تیتان


دانشمندان گمان می کنند احتمال دارد بخش های برجسته تیتان، ماه سیاره زحل نوک توده های عظیم یخی باشند که سطح ضخیم و سخت ماه این سیاره را به بیرون هل داده اند.

نتایج یک پژوهش جدید حاکی از آن است که احتمال دارد سطح تیتان، ماه زحل بسیار ضخیم تر از سطوحی باشد که دانشمندان تصور می کردند. گمان می رود سطح این توده های یخی در عمقی معادل ٥٠ تا ٢٠٠ کیلومتر زیر سطح اقیانوس باشند.

اقیانوس زیر سطح تیتان احتمالاً می تواند از حیات موجودات بیگانه حکایت کند.
دانشمندانی که در مورد سطح سیاره ها تحقیق می کنند به دلیل مشاهده مقیاس های گرانشی ناشناخته و غریب موجود در عکس های فضاپیمای ناسا نظریه وجود توده های یخی را مطرح کرده اند.

فرانسیس نیمو، یکی از دانشمندان فضاپیمای «کسینی» ناسا در مقاله ای که روز ٢٩ اوت در نشریه « Nature» منتشر شده، تاکید کرده است «به طور طبیعی اگر بر فراز یک رشته کوه پرواز کنید، انتظار دارید تا به دلیل وجود رشته کوه ها نیروی جاذبه هم افزایش پیدا کند اما زمانی که بر فراز بخش های برجسته تیتان هستید، نیروی جاذبه و گرانشی کاهش پیدا می کند و این مشاهده غریب و جدیدی است».

بر پایه این گزارش تحقیقی، قرار گرفتن برجستگی های توپوگرافی تیتان و انحراف آن ها در اعماق «ریشه» یک توضیح احتمالی است که تاثیر نیروی گرانشی این برآمدگی ها را تا حدودی خنثی می کند و تحت تاثیر قرار می دهد. این ریشه می تواند چیزی شبیه یک توده یخی باشد که تا زیر سطح لایه یخی و در نهایت اقیانوس کشیده می شود چون چگالی و تراکم یخ از آب کمتر است.

داگلاس همینگوی، یکی از نویسندگان اصلی این مقاله تحقیقی و یکی از اعضای تیم فضاپیمای «کسینی» می گوید «شرایط دقیقاً مثل وجود یک توپ بزرگ والیبال زیر سطح یخ است که آن را به سمت بالا هل می دهد و تنها علت شناور بودن آن این است که این صفحه یخی قوی و ضخیم باشد».

او می گوید «اگر ریشه های بزرگ زیر سطح صفحه یخی توضیحی برای وجود این برآمدگی ها باشد، به معنای آن است که صفحه یخی تیتان بسیار صخیم و محکم است».

دانشمندان علاقه و توجه بسیاری به تحقیق در مورد تیتان نشان می دهند چون تیتان تنها ماه موجود در منظومه شمسی است که علاوه بر آب، یک جو اسرارآمیز، ضخیم و شبیه سیاره دارد. گمان می رود که این ماه دریاچه های ثابت حاوی متان و اتان مایع داشته باشد.
XS
SM
MD
LG