لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۴

برگزاری جشن تیرگان در تورنتو


بزرگترین جشنواره فرهنگی ـ هنری ـ ادبی ایرانیان در کانادا، روز پنج شنبه فعالیت های چهار روزه خود را در مرکز شهر تورنتو آغاز می کند

تیرگان، بزرگترین جشنواره فرهنگی ـ هنری ـ ادبی ایرانیان در کانادا، امروز پنج شنبه فعالیت های چهار روزه خود را در مرکز شهر تورنتو آغاز می کند.

مراسم آغازین تیرگان سال ٢٠١٣ کنار رودخانه انتاریو و در مرکز هاربرفرانت، یکی بزرگترین مراکز فرهنگی هنری تورنتو با حضور چهره های سرشناسی همچون انوشه انصاری و دکتر فیروز نادری و نیز شخصیت های شناخته شده ایرانی و کانادایی فعال در عرصه فرهنگ و ادب و هنر برگزار می شود.

جشنواره امسال تیرگان با ارائه بیش از ٧٠ برنامه موسیقی، رقص، تئاتر، نمایش فیلم، ادبیات، نمایشگاه هنرهای تجسمی و کارگاه های آموزشی، برنامه های ویژه کودکان، مسابقه داستان نویسی، غذا و بازار سنتی برگزار خواهد شد. بخش بزرگی از برنامه های تیرگان به صورت رایگان به علاقه مندان ارائه خواهند شد.

برگزارکنندگان جشنواره امسال موضوع «امید» را برای برنامه های هنری و فرهنگی سال ٢٠١٣ برگزیده اند. برنامه ریزان این جشنواره موضوع «امید» را از افسانه آرش الهام گرفته اند که جان خود را در مسیر دستیابی به امید، صلح و خوشبختی از دست داد.

هنرمندان سرشناسی همچون شاهرخ مشکین قلم، سپیده رئیس سادات، حامد نیک پی، بابک پیامی، شیرین نشاط و ده ها چهره و شخصیت هنری و ادبی و فرهنگی ایرانی مقیم کشورهای گوناگون جهان در این جشنواره چهار روزه شرکت خواهند کرد.

بیش از ٣٠٠ داوطلب که طی دو سال گذشته برگزاری بزرگترین جشنواره ایرانیان در خارج از کشور را به عهده داشته اند، به همراه ١٥٠ هنرمند، بیش از ٧٠ برنامه را به علاقه مندان هنر و فرهنگ ایرانی ارائه می کنند.

جشنواره تیرگان اولین بار سال ٢٠٠٦ به همت گروهی از هنردوستان مقیم بزرگترین شهر کانادا و فعالیت صدها هنرمند و داوطلب، برنامه ریزی و برگزار شد. استقبال گسترده از این جشنواره سبب شد تا دست اندرکاران برگزاری این رویداد فرهنگی- هنری ایرانیان کانادا، هر دو سال یکبار این جشنواره را با ارائه برنامه های جدید برپا کنند.

بخشی از بودجه برنامه ریزی و اجرای برنامه های تیرگان از طرف دولت استانی انتاریو و بقیه آن با کمک های افراد، شرکت ها، نهادها و رسانه های ایرانی در کانادا فراهم می شود.

جشنواره تیرگان از روز ١٨ تا ٢١ ژوییه برگزار می شود.
XS
SM
MD
LG