لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۵

هیچ سندی مبنی بر دخالت طالبان در بمب گذاری نیویورک وجود ندارد


علی رغم برخی ادعاها، پلیس نیویورک می گوید هیچ سندی مبنی بر دخالت طالبان در تلاش ناکام برای بمب گذاری در میدان تایمز این شهر در شامگاه شنبه در دست نیست.

کمیسر پلیس نیویورک روز یکشنبه طی کنفرانسی خبری گفت عملیات تحقیقاتی درباره اتومبیل حامل بمب و مواد منفجره در دست انجام است. او گفت یک فرد مظنون شناسایی شده است اما پلیس هنوز با او گفت و گو نکرده است.

مسئولان در حال تماشا و بررسی فیلم های ضبط شده توسط دوربین های امنیتی و دیگر شواهد هستند تا درباره عامل بمب گذاری در منطقه توریستی و پرتردد منهتن در نیویورک، به نتیجه برسند.

شامگاه شنبه پلیس هزاران جهانگرد و کسانی که قصد تماشای تئاتر داشتند از میدان تایمز خارج کردند. این اقدام پلیس پس از آن صورت گرفت که یک تی شرت فروش دوره گرد، متوجه یک اتومبیل مشکوک شد و آن را به پلیس گزارش کرد.

به گفته مایکل بلومبرگ، اتومبیل حامل بمب یک نیسان «پت فایندر» سبز رنگ بود که در آن سه تانک پروپان، مواد آتش زا، دو تانک بنزین و دو باطری و ساعت وجود داشت.

او گفت بمب «آماتور» بود اما می توانست در صورت انفجار، «واقعه ای بسیار کشنده» را رقم بزند.

ساعاتی پیش میدان تایمز نیویورک به روی تردد مردم گشوده شد.

کاخ سفید گفته است مقامات مشغول بررسی تمامی انگیزه های ممکن عاملان بمب گذاری هستند.

ژانت ناپولیتانو، از سازمان امنیت ملی آمریکا گفت مسئولان این حمله ناکام را به مثابه اقدامی تروریستی به حساب می آورند.

او گفت کارشناسان تجسس سرنخ هایی از جمله آثار انگشت و نوارهای ویدئویی مربوط به اتومبیل حاوی بمب در ساعات قبلی روز شنبه را در دست مطالعه دارند.

میدان تایمز با رستوران ها و سالن های نمایش تئاتر متعدد و شناخته شده، یکی از جاذبه های اصلی نیویورک برای جذب میلیون ها توریست است.

سازمان امنیت ملی آمریکا در واکنش به این رویداد، شاخص سطح امنیت ملی را افزایش نداده است.

XS
SM
MD
LG