لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

شخصيت سال ۲۰۱۴ مجله تايم


تیلور سویفت، یکی از پرفروش هنرمندان موسیقی پاپ در جهان.
تیلور سویفت، یکی از پرفروش هنرمندان موسیقی پاپ در جهان.

قرار است فردا چهارشنبه ۱۹ آذرماه (۱۰ دسامبر) مجله آمريکايی تايم طبق سنت ديرينه‌ای تصميم نهايی خود را درباره شخصيت سال ۲۰۱۴ اعلام کند. پيش از اين در ليست بلندتر افرادی که مورد نظر بوده‌اند از حسن روحانی و آيت‌الله خامنه‌ای، رئيس جمهوری و رهبر ايران، نام برده شده بود، اما اين دو شخصيت به ليست کوتاه مجله تايم راه پيدا نکردند.

روز دوشنبه ۱۷ آذرماه (۸ دسامبر) ویراستار مجله تايم، خانم نانسی گيبز، نام هشت نامزد نهایی شخصيت سال ۲۰۱۴ را به ترتيب زير معرفی کرد:

معترضان فرگوسن، که در پی تیراندازی يک افسر پلیس سفیدپوست به سمت يک جوان ۱۸ ساله سياه‌پوست، که موجب مرگ او شد، و دوباره در ماه نوامبر، هنگامی که هیات منصفه مقدماتی ايالت ميسوری افسر متهم به قتل را سزاوار محاکمه ندانست، به خیابان‌ها ريختند.

کارکنان بهداشتی و مراقبان ابولا، که هنوز درحال مبارزه با بزرگترین شیوع ابولا در تاریخ‌ هستند، که تا کنون زندگی نزدیک به ۷ هزار نفر را در غرب آفریقا گرفته است.

ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه، که از ميزبانی کشورش در بازی‌های المپیک زمستانی سوچی تا الحاق کریمه به روسيه، و نقشی که در جنگ داخلی جاری در شرق اوکراین ايفا می‌کند، در سراسر سال توانست در سرفصل خبرهای جهان باقی بماند.

تیلور سویفت، یکی از پرفروش هنرمندان موسیقی پاپ در جهان، که امسال با پس کشیدن موسیقی خود از شرکت خدمات استريمينگ موسوم به «اسپاتيفای» صنعت موسیقی را تکان داد. او اعتقاد دارد که هنرمندان بايد سهم بيشتری از استريمينگ موسيقی خود دريافت کنند.

جک ما، معلم زبان انگلیسی، که کارش را رها کرد و شرکت تجاری آنلاين چينی موسوم به «علی بابا» را بنيان نهاد و اکنون به عنوان مدير عامل آن فعاليت می‌کند. علی بابا اکنون بزرگ ترين شرکت خدمات آنلاين در جهان است و در نخستين عرضه عمومی سهامش در بازار بورس ۲۵ ميليارد دلار سرمايه جمع آورد.

تیم کوک، که اپل آیفون ۶ و ۶پلاس، به‌علاوه، ساعت مچی اپل، و اپل پی، را امسال روانه بازار کرد و با تصمیمی که در مورد اعلام همجنس گرا بودن خود گرفت، اکنون نخستين مدیر عامل آشکارا همجنس گرا در جمع ۵۰۰ مدير عامل شرکت های بزرگ جهان است.

مسعود بارزانی، رئيس جمهوری اقليم خودمختار کردستان عراق از سال ۲۰۰۵، که به رغم مبارزه مداوم علیه حکومت خودخوانده اسلامی، به طرز ماهرانه‌ای مردم خود را به سمت استقلال رهنمون شده است.

راجر گودل، کمیسر لیگ ملی فوتبال آمريکا، که به دليل افشا شدن چند بحران در درون اين ليگ رهبری‌اش تحت بررسی دقیق قرار گرفته است.

خانم گيبس، از شخصيت سال ۲۰۱۴ در برنامه بامدادی روز چهارشنبه شبکه ان‌بی‌سی پرده برخواهد داشت. اين تصميم سپس از طريق توییتر و فیس بوک منتشر خواهد گشت. خوانندگان مجله نيز که قبلا آرای خود را در نظرسنجی آنلاين ابراز داشته بودند، ظاهرا آقای نارندرا مودی، نخست وزیر هند، را به عنوان نامزد مورد علاقه خود انتخاب کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG