لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۲

پاکستان درباره بمب گذاری نافرجام نیویورک تحقیق می کند


وزیر کشور پاکستان می گوید اسلام آباد درباره امکان ارتباط مظنون بمب گذاری نافرجام در میدان معروفی در نیویورک با شبه نظامیان و ستیزه گران در پاکستان، تحقیق خواهد کرد.

رحمان مالک روز شنبه به خبرنگاران گفت مقامات آمریکایی از پاکستان درخواست کرده اند اطلاعاتی درباره فیصل شهزاد ارائه دهد. او که یک شهروند آمریکایی پاکستانی تبار است، روز دوشنبه زمانی که قرار بود از آمریکا خارج شود دستگیر شد و به کوشش برای منفجر کردن بمب در تایمز اسکوئر نیویورک متهم شده است.

مالک گفت مقامات آمریکایی بر این عقیده هستند که شهزاد به ناحیه عشایری وزیرستان جنوبی رفت و با فرماندهان طالبان از جمله حکیم الله محسود، که تهدید کرده است به حملاتی علیه آمریکا دست بزند، ملاقات کرد. با این حال، وزیر کشور پاکستان گفت جزییات فعالیت های گذشته شهزاد در پاکستان تایید نشده است.

محسود رهبری طالبان پاکستانی را بر عهده داشته ست. قاری حسن، یک مقام ارشد دیگر طالبان که گفته می شود با شهزاد ملاقات کرد، به تعلیم بمب اندازان انتحاری شهرت دارد.

طالبان پاکستانی می گوید شهزاد را نه تعلیم داد و نه استخدام کرد، و هر گونه ارتباطی را با او رد کرده است.

مقامات آمریکایی می گویند شهزاد به آنها گفت او در دیداری از پاکستان طرز کار و آماده سازی مواد منفجره را فرا گرفت.

هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا می گوید به پاکستان هشدار داده شده است که اگر حمله موفقیت آمیزی به آمریکا به پاکستان رد گیری شود، «پیامدهای سخت» در کار خواهد بود. کلینتون در مصاحبه ای با سی بی اس، که قرار است روز یکشنبه پخش شود، می گوید پاکستان کوشش های خود را برای نبرد با تروریسم افزایش داده است، اما آمریکا می خواهد و انتظار دارد کارهای بیشتری انجام گیرد.

XS
SM
MD
LG