لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۹

وزیر امور خارجه آمریکا: سخنان پرزیدنت ترامپ دیدگاه شخصی او در مورد ارزشهاست


رکس تیلرسون نظرات دونالد ترام در مورد ارزشها را نظرات شخصی او دانست.
رکس تیلرسون نظرات دونالد ترام در مورد ارزشها را نظرات شخصی او دانست.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه فاکس نیوز در واکنش به انتقادات نسبت به عکس العمل پرزیدنت ترامپ به وقایع شارلوتزویل اعلام کرد سخنان رئیس جمهوری منعکس کننده دیدگاههای شخصی اوست.

به گزارش بخش انگلیسی وبسایت صدای آمریکا، این سخنان را در پاسخ به سوال کریس والاس مجری شبکه فاکس نیوز در مورد انتقاد کمیته سازمان ملل از عدم محکومیت خشونتهای نژادی شارلوتزویل از سوی دونالد ترامپ بیان کرد.

بعد از مرگ یک زن و زخمی شدن تعدادی دیگر در درگیری بین گروه های طرفدار برتری نژاد سفید و مخالفان نژادپرستی، پرزیدنت ترامپ در یک سخنرانی در نیویورک گفته بود، «در هر دو طرف آدمهای بدی هستند.اما آدمها ی خوبی هم در دو طرف وجوددارد.»

این اظهارات با واکنش هایی مواجه شد. بعد از آن، رئیس جمهوری آمریکا در دو سخنرانی پیاپی اخیر تاکید کرده برخی رسانه ها از حرف هایش برداشت نادرست داشته اند و او نژاد پرستی را محکوم می کند.

روز یکشنبه تیلرسون گفت: «ما ارزشهای ایالات متحده آمریکا را از طریق وزارت امور خارجه بیان می کنیم. ما نماینده مردم آمریکا هستیم، ما ارزشهای آمریکا و پایبندیمان به آزادی و رفتار مساوی با مردم جهان را بیان می کنیم و این پیام هیج تغییری نکرده است.»

کریس والاس سپس از تیلرسون سوال که آیا او دارد از پرزیدنت ترامپ فاصله می گیرد؟ تیلرسون هم اعلام کرد: «من صحبتهایم را کرده ام، من نظراتم در مورد ارزشهایمان را در نطق‌ام در وزارت امور خارجه بیان کرده ام. سخنان رئیس جمهوری منعکس کننده دیدگاههای شخصی اوست.»

اشاره او به موضع گیری های آقای ترامپ بخصوص در توئیتر است.

برخی رسانه های آمریکا این اظهارنظر آقای تیلرسون را نشانه اختلاف نظر او با رئیس جمهوری آمریکا عنوان کرده اند، این در حالی است که کاخ سفید اعلام کرد وزیر خارجه و رئیس جمهوری امروز نهار کاری با هم صرف می کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG