لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۵

رکس تیلرسون: آمریکا آماده همکاری در مورد پیمان آب و هوایی پاریس است


رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا
رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا

وزیر خارجه آمریکا در گفتگوی روز یکشنبه با شبکه تلویزیونی "سی بی اس" با اذعان به چالشی بودن موضوع گرمایش زمین گفت پرزیدنت ترامپ آماده یافتن شرایط مناسبی است که آمریکا بتواند با همکاری با دیگران به این موضوع بپردازد.

رکس تیلرسون در برنامه "رو در رو ی ملت" گفت "اگر بتوانیم شرایطی را تعیین و مشخص کنیم که به باور ما از نظر مردم آمریکا منصفانه و متوازن باشند و اقتصاد و منافع اقتصادی ما را در نظر بگیرند، ما آماده ایم با شرکایمان در موافقت نامه آب و هوائی پاریس همکاری کنیم .چنانچه به هدف ها در موافقت نامه پاریس نگاه کنید می بینید توازن را میان دو اقتصاد اول و دوم جهان – آمریکا و چین- مراعات نکرده است" به گفته وزیر خارجه آمریکا مشکل، همانا در تفاوت تعهدات میان آمریکا و چین است.

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد نظر پرزیدنت ترامپ در باره خروج از موافقت نامه پاریس تغییری نکرده است مگر آنکه شرایط آمریکا نیز درآن در نظر گرفته شود.

این نظر کاخ سفید پس از آن اعلام شد که وال استریت جورنال در گزارشی یادآور شد مقام های دولت ترامپ در گردهمائی مونترال کانادا در باره گرمایش زمین گفته اند واشنگتن از موافقت نامه پاریس بیرون نخواهد رفت و می خواهد در مقابله با تغییرات آب و هوائی با جامعه بین المللی همکاری کند.

به گزارش وال استریت جورنال در گردهمائی مونترال هیات نمایندگی آمریکا به سرپرستی اورت آیزنشتات مشاور بلندپایه کاخ سفید شرکت داشته و بازنگری در هدف های موافقت نامه پاریس را مطرح کرده اند. دو تن از اعضای هیات نمایندگی آمریکا گفته اند اگر شرایط آمریکا تامین شود آمریکا در موافقت نامه می ماند هرچند موافقت نامه بازنگری شده، در حکم تضعیف تلاش های جامعه جهانی خواهد بود. این اظهار نظر هیات نمایندگی آمریکا، به گزارش وال استریت جورنال ، نور امیدی را در میان طرفداران موافقت نامه پاریس روشن کرده است هرچند تعهد آمریکا به کاستن از گازها ی گرمخانه ای کمتر از حدی خواهد بود که در موافقت نامه جاری آمده است.

میگل آریاس کانه ته، کمیسر اتحادیه اروپا در حوزه انرژی و مسائل آب و هوائی در پایان گردهمائی مونترال گفته است آمریکا خواستار بازنگری در موافقت نامه پاریس نیست اما می خواهد در شرایط پیوستن خود به آن، بازنگری صورت گیرد.

موافقت نامه پاریس که در سال ۲۰۱۵ امضا شد به امضای همه کشورها به جز سوریه و نیکاراگوئه رسیده و در صورتی که آمریکا قطعا ازآن خارج شود سومین کشور بیرون از موافقت نامه خواهد بود.

آمریکا و چین به ترتیب بزرگ ترین تولید کنندگان گازهای گلخانه ای کره زمین اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG