لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۳

لبنان و احتمال مواجهه با بحرانهاى سياسى بيشتر


رکس تیلرسون در دیدار با سعد حریری
رکس تیلرسون در دیدار با سعد حریری

در تلاش برای پایان دادن به بحران سیاسی در لبنان، نمایندگان چند کشور بزرگ جهان گردهم آيى در پاریس برگزار کردند و همگی از جمهوری اسلامی ایران و دولت عربستان سعودی خواستند از ادامه دخالت در امور داخلی لبنان دست بردارند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده پس از دیدار با سعد حریری نخست وزير لبنان اعلام كرد که حزب الله باید از عملیات مسلحانه و دخالت های نظامی دست بردارد. این دقیقا همان خواسته ای است که سعد حریری حتی پس از بازگشت به لبنان، مطرح کرد. این موضع تیلرسون مورد تائید رهبران فرانسه و دیگر کشورهای شرکت کننده نیز قرار گرفت. ولی ابراز این حمایت گسترده، تا چه حد می تواند در تثبیت اوضاع لبنان و تحکیم موقعیت نخست وزیر سنی مذهب آن موثر واقع شود؟

خبرگزاری رویترز درگزارشى نوشت که هدف عربستان سعودی از وارد آوردن فشار به حریری برای اعلام استعفا آن بود که حزب الله را تضعیف کند، ولی این نیت عملی نشد.

پرزیدنت ماکرون رئیس جمهوری فرانسه که ميزبان نشست جمعه ١٦ آذرماه در پاریس بود، دو هفته پیش نیز به سعد حریری کمک کرد تا از بحران ناشی از اعلام کناره گیری و سپس ماندن در پست نخست وزیری، بیرون آید.

در نشست پاریس نمایندگان ارشد پنج کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل، و در راس آن ها رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده و رئیس جمهوری و وزیر خارجه فرانسه شرکت داشتند و نمایندگانی نیز از آلمان، ایتالیا و مصر به آن دعوت شده بودند.

خواست این کشورها آن بود که ایران و عربستان سعودی از ادامه دخالت در امور داخلی لبنان دست بردارند.

جمهوری اسلامی از سال ١٩٨٢ با برپایی حزب الله، دخالت گسترده ای را در خاک لبنان آغاز کرده و به گزارش رويترز عربستان سعودی نیز که خواستار مقابله بانفوذ ايران در منطقه است، لبنان را به صحنه درگیری با رژیم ایران مبدل ساخته، که یکی از نمادهای آن فشار آوردن به سعد حریری برای استعفا و اعتراض به اقدامات حزب الله بوده است.

پرزیدنت ماکرون نه تنها جوانب متنازع در لبنان را به همکاری و وحدت دعوت کرد، بلکه از کشور های منطقه ای نیز خواستار شد لبنان را به جبهه نبرد علیه یکدیگر مبدل نسازند و آن کشور را به حال خود گذارند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، علاوه بر نشست پاریس، قرار است طی ماه های آینده کنفرانس های دیگری نیز برای ادامه رسیدگی به بحران لبنان برگزار شود که یکی از آنها در بروکسل و دیگری در رم خواهد بود. در کنفرانس رم تصمیماتی برای تقویت اقتصاد لبنان و ارتش آن کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری فرانسه نوشت: با آن که حریری خواسته حزب الله لبنان از دخالت در امور کشورهای دیگر خودداری ورزد، حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان از فلسطینیان خواست به یک انتفاضه دیگر دست بزنند و بدین سان، مخالفت آشتی ناپذیر خود را با تصمیم پرزیدنت ترامپ نشان دهند.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه آمریکا پیش از دیدار تیلرسون با حریری اعلام كرد که امريكا لبنان را تشویق می کند با جدیت بیشتری علیه تلاش های حزب الله در بی ثبات کردن اوضاع اقدام کند، و همین انتظار را نیز از کشورهای جهان دارد.

بنا به گزارش رویترز، گرچه ظاهرا تنش در لبنان فروکش کرده، ولی عوامل ایجاد بحران همچنان به قوت خود باقی است و افزایش فزاینده توان نظامی حزب الله و تاثیر آن بر رویدادهای منطقه ای، و همچنین قاطعیت عربستان سعودی در رویارویی با نفوذ ایران در منطقه، ممکن است که دیر یا زود موجب دردسرهای تازه ای برای لبنان شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG