لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

جشنواره فیلم تورنتو و بازگشت بهروز وثوقی به سینما در «فصل کرگدن»


فصل کرگدن ساخته بهمن قبادی
فصل کرگدن ساخته بهمن قبادی
جشنواره بین المللی فیلم تورنتو که هر سال با نمایش دست چینی از جدیدترین آثار فیلمسازان و کارگردانان مطرح جهان در پایان فصل تابستان و به مدت ده روز برگزار می شود، روز یکشنبه به فعالیت های خود پایان می دهد.

در جشنواره سال ۲۰۱۲، گزیده ای از بهترین آثار جهان و ۲۸۹ فیلم بلند و کوتاه، سینمایی و مستند کانادایی و بین المللی در بزرگترین رویداد هنری تورنتو، چندفرهنگی ترین شهر کانادا اکران شده اند.

این جشنواره طی چندین سال گذشته میزبان فیلمسازان و کارگردان های سرشناس ایرانی همچون عباس کیارستمی، نیکی کریمی، بهمن قبادی، جعفر پناهی و محمد رسول اف و دهها هنرمند و فیلمساز دیگر بوده است.

«فصل کرگدن»، جدیدترین فیلم بهمن قبادی برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو امسال اکران جهانی شد. «فصل کرگدن» روایت یک شاعر خسته و رنجدیده است که به دلیل پیامدهای وقوع انقلاب در کشور مادری اش با یادگار گذشته، خاطرات تلخ و درد و رنج و چالش های آینده روبرو است. بهمن قبادی این فیلم را بدون سناریو کارگردانی کرده است. بهروز وثوقی، هنرپیشه سرشناس ایرانی پس از گذشت ٣٥ سال بار دیگر با «فصل کرگدن» به فیلم یک سینماگر ایرانی بازگشته است. مونیکا بلوچی، بازیگر معروف ایتالیایی نیز در این فیلم نقش ایفا می کند.

عباس کیارستمی، کارگردان معروف ایرانی نیز با جدیدترین فیلم خود زیرعنوان «Like Someone in Love» (همچون یک عاشق) در این جشنواره بین المللی شرکت کرده است. این فیلم که محصول ژاپن و فرانسه و به زبان انگلیسی ساخته شده است، حکایت یک مرد سالمند را روایت می کند که شیفته یک دختر روسپی اهل توکیو شده است.

«آرگو» فیلم جدید ساخته بن افلک، چهره سرشناس سینمای هالیوود نیز برای اولین بار در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو اکران جهانی شده است. این فیلم داستان حمله به سفارت آمریکا در ایران، گروگانگیری دیپلمات ها و کارمندان این سفارت و نیز نقش کانادا در آزادی این دیپلمات ها را روایت می کند. فیلمنامه «آرگو» را کریس تریو نوشته و بن افلک کارگردانی آن را به عهده داشته است. این فیلم نقش کنت تایلور، سفیر وقت کانادا در تهران را مرور می کند که با همکاری همسرش توانسته بود شش دیپلمات آمریکایی را در منزلش در تهران مخفی کند و طی یک عملیات فوق سری آن ها را از ایران فراری دهد. این فیلم توجه منتقدان هنری کانادا را به خود جلب کرده است.

بحران خاورمیانه، بهار عربی در کشورهایی همچون مصر و تونس و درگیری بین اسراییل و فلسطینیان در فیلم هایی همچون «حمله و یورش به تاریکی» انعکاس می یابند. این فیلم جنبه انسانی این درگیری ها را به تصویر می کشد.

فیلم هایی همچون « Bad 25» به کارگردانی اسپایک لی، هنرپیشه سرشناس هالیوود، « A Late Quartet» با بازیگری فیلیپ سیمور هاومن، کاترین کینر و کریستوفر والکن و « Love is All You Need» اثر سوزان بیر، کارگردان معروف هالیوود و دیگر آثار جهانی همچون « Rust & Bone»، « Silver Linings Playbook»، « Smashed» و « Yellow» توجه منتقدان هنری و صاحبنظران سینما را به خود جلب کردند.

خاویر باردم، هنرپیشه معروف هالیوود در مستند «پسران ابرها» به درد و رنج و شرایط دشوار آوارگان صحرای غرب آفریقا می پردازد و به نقش سازمان ملل متحد در این بحران و غفلت دولت ها به ویژه در کشورهای غربی اشاره می کند.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو طی دهه های گذشته به یکی از معتبرترین رویدادهای هنری و سینمایی جهان بدل شده است و فیلمسازان و کارگردان های هالیودد و مستقل مطرح جهان با شرکت در این جشنواره راه را برای موفقیت و دستاوردهای جدی تر، به ویژه کسب نامزدی و جایزه در مراسم اسکار هموار می کند.

این جشنواره جهانی برای اولین بار در سال ۱۹۷٦ و زیر عنوان «جشنواره جشنواره ها» برگزار شد. این جشواره در سال اول برگزاری بیش از ٣٥ هزار مشتاق و علاقه مند به فیلم و صنعت سینمای بیش از ٣۰ کشور جهان را به خود جلب کرد. تا سال ۲۰۰۹، تعداد بازدیدکنندگان از ٣٣٦ فیلم از ٦٤ کشور جهان به بیش از نیم میلیون نفر رسید.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو یکشنبه شانزدهم سپتامبر پس از ارائه جوائز به بهترین آثار به فعالیت های ده روزه خود پایان می دهد.
XS
SM
MD
LG