لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

انتقاد دولت در تبعيد تبتی ها از آفريقای جنوبی


انتقاد دولت در تبعيد تبتی ها از آفريقای جنوبی
انتقاد دولت در تبعيد تبتی ها از آفريقای جنوبی

دولت در تبعيد تبتی ها در ايالت شمالی «هيماچال پرداش» در هند، از آفريقای جنوبی بخاطر عدم صدور ويزا برای دالايی لاما، رهبر تبتيان تبعيدی، انتقاد کرد.

توبتِن سمپل، سخنگوی دولت در تبعيد تبتی ها، می گويد: آفريقای جنوبی تحت فشار چين از صدور ويزا برای دالايی لاما خودداری کرده است. به نظر من عدم صدور ويزا برای حضرت دالايی لاما واقعاً تاسف آور است. از اين رو تاسف آور است که دولت آفريقای جنوبی تحت فشار چين اين تصميم گيری را کرده است. دولتی که سنن غنی در مبارزه با آپارتايد دارد. در اين مبارزه حقوق اوليه سلب شده مردم، در يک روند مسالمت آميز به آن ها باز گردانده شد. بنابراين وقتی يک کشور با حق حاکميت ملی چنين رفتاری را تحت فشار چين انجام می دهد، برای تمام کسانی که آزادی را دوست دارند، دلسرد کننده خواهد بود.

دالايی لاما به علت عدم صدور ويزا برای ورود به آفريقای جنوبی، روز سه شنبه سفر خود را در آخرين لحظات لغو کرد و نمی تواند در هشتادمين سالگرد تولد دسموند توتو، که او هم از برندگان جايزه صلح نوبل است، شرکت کند.

هفته گذشته، چين با امضای قرارداد پروژه های سرمايه گذاری در آفريقای جنوبی به ميزان ۲ و نيم ميليارد دلار موافقت کرد. آفريقای جنوبی هر ساله بيش از ۵ ميليارد دلار مواد معدنی به چين صادر می کند.

برخی از تحليل گران می گويند، چين از نقش تعيين کننده آفريقای جنوبی در قاره آفريقا، حمايت می کند.

چين از سال ۱۹۵۰ با مشتی آهنين بر تبت حاکميت کرده است. آنها اما می گويند حاکميت پکن، رشد اقصادی لازم را برای اين منطقه عقب افتاده، تامين کرده است.

دالايی لاما سال ۱۹۹۶ از آفريقای جنوبی ديدن کرد و با نلسون ماندلا، رييس جمهوری وقت آن کشور، ملاقات کرد. آقای ماندلا در آن سال به پکن گفت، اين حق پريتوريا است که تصميم بگيرد چه کسی وارد آفريقای جنوبی شود.

XS
SM
MD
LG