لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۲

مقاومت اهالی تبت در برابر سرکوب دولت چين


مقاومت اهالی تبت در برابر سرکوب دولت چين
مقاومت اهالی تبت در برابر سرکوب دولت چين

تبتی های در تبعيد حمله نيروهای نظامی چين به تبتی های ساکن استان سی چوآن را محکوم کردند. تبتی های مقيم هند در واکنش به اين واقعه می گويند، هرگز از مبارزه دست بر نخواهند داشت.

تبتی های مقيم شهر دارامسالای هند روز سه شنبه سرکوب اعتراضات تبتی های ساکن استان سی چوآن را به دست سربازان دولت چين، محکوم کردند.

در جريان سرکوبهای روز دوشنبه در استان سی چوآن در جنوب چين يک نفر از تبتی های معترض کشته و ۳۶ نفر از آنها، مجروح شدند.

اين تظاهرات در اعتراض به بازداشت گروهی از تبتی هايی برگزار شده بود که همان روز اقدام به پخش اعلاميه هايی کرده بودند که بر آنها نوشته شده بود، تبت خواهان آزاديست. اين گروه در يک بيانيه اينترنتی اعلام کرده است که بسياری از تبتی ها حاضرند در راه مبارزه با حکومت چين دست به خودکشی سياسي- مذهبی بزنند.

رييس پارلمان تبتی های در تبعيد می گويد، به دليل نبود امکانات و منابع ارتباطاتی، امکان تأييد تعداد دقيق مجروح شدگان وجود ندارد. وی می گويد: فقط می دانيم که يک تبتی ۴۹ ساله به نام يونتِن هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است. بامداد امروز شنيديم ۳۶ نفر مجروح شده اند، اما طول می کشد تا تعداد دقيق مجروحان مشخص شود.

از زمان افزايش تعداد خودکشيهای سياسی مذهبی تبتی ها که از سال گذشته تا کنون در اعتراض به تشديد کنترلهای مذهبی پکن به ۱۶ مورد رسيده است، نيروهای امنيتی چين با حساسيت بيشتری با اعتراضات تبتی ها مقابله می کنند.

رييس مجلس تبتی های در تبعيد، مقامهای دولت چين را به خاطر استفاده مکرر و بی دليل زور عليه اعتراضات صلح آميز تبتی ها به شدت مورد انتقاد قرار داد. او از جامعه بين المللی خواست قدم جلو گذارند و از سازمان ملل متحد بخواهند برای حل مسائل مورد اختلاف تبتی ها و دولت چين، يک هيئت مستقل به منطقه اعزام کند.

دولت چين از سال ۱۹۵۰ بر تبت به عنوان يک منطقه خودمختار، حکومت می کند.

XS
SM
MD
LG