لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۵

معبد «جوکهانگ» یکی از مقدس ترین معابد بودائیان آتش گرفت


روز شنبه معبد کهن «جوکهانگ» از مقدس ترین زیارتگاه های بودائیان تبت آتش گرفت و بخش های عمده ای از آن ویران شد.

این معبد در شهر لهاسا پایتخت تبت واقع شده و براساس اسناد تاریخی بیش از هزار سال قدمت دارد، جوکهانگ در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت شده است.

هنوز اطلاعات دقیقی درباره علت آتش سوزی و میزان خسارات وارده در دست نیست ولی به گفته مقامات محلی این حادثه تلفات جانی نداشته است.

آتش سوزی حدود ساعت هفت بعدازظهر در جوکهانگ آغاز شد و به سرعت به سایر قسمت های معبد سرایت کرد، شعله های آتش از کیلومترها دورتر قابل مشاهده بود و تا ساعت ها دود غلیظی آسمان شهر را پوشاند.

معبد جوکهانگ در یکی از مناطق اصلی شهر لهاسا قرار دارد و علاوه بر زیارتگاه، از مراکز مهم فرهنگی و هنری بودائیان محسوب می شود و مجموعه های ارزشمندی از نقاشی، تندیس، کتاب و اسناد و مدارک تاریخی در آن نگهداری می شود.

خبر و تصاویر آتش سوزی معبد جوکهانگ بصورت محدود توسط رسانه های دولتی چین مخابره شد، به دلیل شرایط امنیتی حاکم بر تبت خبرگزاری بین المللی و مستقل گزارشگری در محل ندارند.

هر چند تبت پس از اشغال نظامی توسط چین در سال ۱۹۵۰ بصورت منطقه ای خودمختار اداره می شود ولی پکن، تبت را بخشی از سرزمین چین می داند و تبت تابع قوانین چین است.

معبد جوکهانگ در آستانه سال نوی بودائیان آتش گرفت، این موضوع بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و باعث تأثر بسیاری از بودائیان جهان شد.

XS
SM
MD
LG