لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۹

خودسوزی دو جوان تبتی در اعتراض به چین


دو تبتی جوان در شرق تبت دست به خود سوزی زده اند.
رهبران تبعیدی تبت می گویند دو جوان، ۲۲ و ۲۴ ساله، عمل اعتراضی به حکومت چین را ، در حالی که پرچم های ملی تبت را در دست داشتند و خواهان استقلال تبت و عمر طولانی برای دالایی لاما بودند، پس از نیمروز چهارشنبه در منطقه «خام» در جنوب شرقی فلات تبت آغاز کردند. گزارش های اولیه به نقل از شاهدان حاکی است یکی از آنها درگذشته است، در حالی که وضع و محل دیگری روشن نیست.

معترضین در بیانبه کتبی خود گفتند «مردمی مانند ما قادر نیستند کاری در مورد مذهب و فرهنگ تبت انجام دهند یا از نظر اقتصادی به تبتی ها کمک کنند. و برای نشان دادن عشق خود به مردم تبت و وفاداری به عالیجناب دالایی لاما، خود سوزی را بر گزیدند.»

دولت چین، که تبت را بخشی جدانشدنی از چین می داند، اعتراض ۱۵ ماهه اخیر را به شدت محکوم کرده است.

از آن زمان، دست کم ۴۴ راهب و راهبه بودائی و طرفداران آنها خود را به آتش کشیده اند، اکثرشان خواهان استقلال و بازگشت سالم رهبر روحانی خود بودند.

پکن می گوید خود سوزی ها به جدائی خواهی دامن می زند و از خارج کشور مایه می گیرد. اما نمایندگان دالایی لاما، که به حال تبعید در شمال هند زندگی می کند، می گویند معترضین بیشتر به این دلیل دست به خود سوزی می زنند که دیگر نمی توانند فشار جاری چین بر فرهنگ و مذهب تبت را تاب بیاورند.
XS
SM
MD
LG