لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۸

بازگشت ۳ شناور به ناوگان نیروی دریایی در بوشهر


نمونه ای از ناوچه موشک انداز کلاس پیکان
نمونه ای از ناوچه موشک انداز کلاس پیکان

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز یکشنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) از الحاق دو فروند ناو موشک‌انداز و یک فروند ناو لجستیک نیروی دریایی ارتش به ناوگان نداجا در بندر بوشهر خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سه ناو موسوم به «نیزه»، «تبرزین» و «سیرجان» بعد از طی مراحل بازسازی، تعمیرات اساسی و ارتقائ سامانه‌های مختلف به ناوگان دریایی ارتش منتقل شده‌اند.

تعمیرات آن‌ها در خرداد ماه ۱۳۹۰ شروع شده بود و گفته می‌شود که سی ماه تحت بازسازی بودند و در کار تعمیر، هزاران قطعه حساس و بومی‌سازی‌شده مورد استفاده قرار گرفته است.

در این مراسم سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده ارتش، امیردریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی و جمعی از پرسنل این نیرو در منطقه دوم دریایی بوشهر حاضر بودند.

خبرگزاری فارس می نویسد ناوهای موشک‌انداز نیزه و تبرزین، از نسل ناوچه«پیکان» هستند که هر دو در سال ۱۳۵۷ معرفی و در سال ۶۰ به خدمت نیروی دریایی ارتش درآمدند.

گفته می‌شود که این شناورهای ۴۷ متری، معادل ۲۷۵ تن وزن دارند و از حداکثر سرعت ۳۳ گره دریایی برخوردارند.

به نوشته خبرگزاری فارس، از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه قدرت بازدارندگی این شناورها، نصب و راه‌اندازی سامانه پرتاب دو موشک سطح به سطح «نور» با برد ۱۲۰ کیومتر و «قادر» با برد ۲۰۰ کیلومتر و توپ ۷۶ میلی‌متری «فجر ۲۷» و اتصال آن‌ها به سامانه کنترل آتش یکپارچه و رادار ناوبری است. «پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، و دقت عمل در انهدام هدف، از مشخصات موشک قادر ذکر شده است.

فارس می نویسد ناو غول پیکر سیرجان، که یک ناو پشتیبانی رزمی است، ۶۰ متر طول و ۱۰ متر عرض و ۲ هزار و ۱۹ تن وزن دارد. سرعت این ناو ۱۴ گره دریایی عنوان شده است. ناو

XS
SM
MD
LG