لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۸

بازگشت ۳ شناور به ناوگان نیروی دریایی در بوشهر


نمونه ای از ناوچه موشک انداز کلاس پیکان

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز یکشنبه ۱۰ آذر (اول دسامبر) از الحاق دو فروند ناو موشک‌انداز و یک فروند ناو لجستیک نیروی دریایی ارتش به ناوگان نداجا در بندر بوشهر خبر می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سه ناو موسوم به «نیزه»، «تبرزین» و «سیرجان» بعد از طی مراحل بازسازی، تعمیرات اساسی و ارتقائ سامانه‌های مختلف به ناوگان دریایی ارتش منتقل شده‌اند.

تعمیرات آن‌ها در خرداد ماه ۱۳۹۰ شروع شده بود و گفته می‌شود که سی ماه تحت بازسازی بودند و در کار تعمیر، هزاران قطعه حساس و بومی‌سازی‌شده مورد استفاده قرار گرفته است.

در این مراسم سرلشکر عطاالله صالحی، فرمانده ارتش، امیردریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی و جمعی از پرسنل این نیرو در منطقه دوم دریایی بوشهر حاضر بودند.

خبرگزاری فارس می نویسد ناوهای موشک‌انداز نیزه و تبرزین، از نسل ناوچه«پیکان» هستند که هر دو در سال ۱۳۵۷ معرفی و در سال ۶۰ به خدمت نیروی دریایی ارتش درآمدند.

گفته می‌شود که این شناورهای ۴۷ متری، معادل ۲۷۵ تن وزن دارند و از حداکثر سرعت ۳۳ گره دریایی برخوردارند.

به نوشته خبرگزاری فارس، از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه قدرت بازدارندگی این شناورها، نصب و راه‌اندازی سامانه پرتاب دو موشک سطح به سطح «نور» با برد ۱۲۰ کیومتر و «قادر» با برد ۲۰۰ کیلومتر و توپ ۷۶ میلی‌متری «فجر ۲۷» و اتصال آن‌ها به سامانه کنترل آتش یکپارچه و رادار ناوبری است. «پرواز در ارتفاع پایین، قابلیت تخریب بالا، و دقت عمل در انهدام هدف، از مشخصات موشک قادر ذکر شده است.

فارس می نویسد ناو غول پیکر سیرجان، که یک ناو پشتیبانی رزمی است، ۶۰ متر طول و ۱۰ متر عرض و ۲ هزار و ۱۹ تن وزن دارد. سرعت این ناو ۱۴ گره دریایی عنوان شده است. ناو

XS
SM
MD
LG