لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

ارتش اسرائیل کشته شدن سه پسر اسماعیل هنیه در غزه را تایید کرد


حماس و خانواده اسماعیل هنیه، رهبر این گروه شبه‌نظامی، اعلام کردند که سه پسر او در پی حمله هوایی اسرائیل در روز چهارشنبه ۲۲ فروردین در غزه کشته شدند. در این ارتباط، ارتش اسرائیل این سه تن را از اعضای گروه «تروریستی» حماس دانست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حماس اعلام کرد که حازم، امیر و محمد، سه پسر اسماعیل هنیه، پس از اصابت بمب به خودروی حامل آنها، در غزه کشته شدند.

رسانه های حماس گفتند که دو نوه هنیه نیز در این حمله کشته و یک تن دیگر زخمی شد.

خبرگزاری رویترز نوشت اسماعیل هنیه که در قطر زندگی می‌کند، به شبکه تلویزیونی «الجزیره» گفت که «خون پسرانم از خون مردم عزیزتر نیست.»

پیش از این، طی حدود هفت ماهی که از جنگ بین حماس و اسرائیل می‌گذرد، ویدئویی‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که در آنها از اسماعیل هنیه و آن‌دسته از رهبران حماس که در خارج از غزه هستند، انتقاد شده بود.

در همین حال، ارتش اسرائیل اعلام کرد که نیروی هوایی هواپیماهای این کشور اوایل روز چهارشنبه «سه عامل نظامی حماس که فعالیت های تروریستی را در مرکز نوار غزه انجام می دادند، هدف قرار دادند.»

بر اساس این گزارش که در کانال تلگرامی ارتش اسرائیل منتشر شد، این سه تن «امیر هنیه، از فرماندهان هسته در شاخه نظامی حماس؛ و محمد و حازم هنیه، از عوامل نظامی در سازمان تروریستی حماس»، فرزندان اسماعیل هنیه بودند.

گروه اسلام‌گرای افراطی حماس ۱۵ مهر ۱۴۰۲ در حمله‌ای «وحشیانه» به اسرائیل ۱۲۰۰ نفر که اکثرا غیرنظامی بودند را کشت و ۲۵۳ تن دیگر را گروگان گرفت. حدود ۱۰۰ نفر از این گروگان‌ها در آتش‌بسی دو هفته‌ای در آذرماه گذشته آزاد شدند اما حماس همچنان از آزادی بقیه گروگان‌ها خودداری می‌کند.

در آخرین خبر در مورد گروگان‌ها، شبکه خبری «سی‌ان‌ان» روز چهارشنبه به نقل از یک مقام اسرائیلی و یک منبع آگاه از مذاکرات قاهره نوشت: حماس اعلام کرده است که در حال حاضر قادر به شناسایی و ردیابی ۴۰ گروگان اسرائیلی مورد نیاز برای انجام مرحله اول توافق آتش‌بس نیست.

به نوشته سی‌ان‌ان، این موضوع باعث افزایش نگرانی از آن شده است که امکان دارد این تعداد از گروگان‌های اسرائیلی کشته شده باشند.

اسرائیل می‌گوید هدفش نابودی کامل حماس است و تا رسیدن به آن از جنگ دست نمی‌کشد.

گروه حماس، که توسط ایالات متحده و چندین کشور اروپایی گروهی تروریستی شناخته شده مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

XS
SM
MD
LG