لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۹

سه نکته کلیدی در گزارش مولر درباره دخالت روسیه در انتخابات آمریکا چیست


بخش انگیسی صدای آمریکا - رابرت مولر، بازرس ویژه، در ۲۲ مارس، با ارسال یک گزارش محرمانه حدودا ۴۰۰ صفحه ای به ویلیام بار، وزیر دادگستری، به ۲۲ ماه تحقیقات درباره مداخله روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ پایان داد. یک هفته بعد، ویلیام بار خطاب به نمایندگان کنگره نوشت انتظار دارد نسخه ای غیر محرمانه را تا اوائل ماه آوریل یا شاید زودتر منتشر کند.

در زمان انتشار گزارش سه نکته مهم باید مورد نظر باشد:

چه مقدار از گزارش در دسترس عموم قرار خواهد گرفت؟

دموکرات ها در کنگره خواهان نسخه کامل گزارش مولر هستند، اما ویلیام بار گفته است برای حفاظت از مطالب محرمانه و حساس لازم است بخش هایی پوشانده شود.

پوشاندن بخش های زیادی از گزارش می تواند موجب تجدید انتقادها از وزارت دادگستری شود.

گزارش مولر به مداخله مستند شده روسیه در انتخابات چه اضافه خواهد کرد؟

بخش اول گزارش مولر به مستند کردن اقدامات روس ها در حملات سایبری و پخش اطلاعات غلط در رسانه های اجتماعی می پردازد. بخش عمده ای از این اطلاعات از نظر وزیر دادگستری قابل انتشار برای عموم نیست.

این که آیا گزارش کامل از هر جهت ترامپ را از اتهام ایفای نقش در مداخلات روسیه تبرئه می کند یا هاله ای از ابهام همچنان اطراف او را فرامی گیرد، نیاز به زمان دارد.

هر چند رابرت مولر تعامل اعضای کمپین ترامپ و روسیه را مستند کرده، اما آشکار نکرده است که آیا ترامپ از آن تماس ها اطلاع داشته و آن ها را تائید کرده است یا نه.

آیا تبرئه ترامپ به دست ویلیام بار قابل توجیه است؟

بخش دوم گزارش مولر عمدتا به احتمال مانع تراشی در راه اجرای عدالت پرداخته است. این بخش پر مجادله ترین بخش گزارش بوده و احتمالا بیش از دیگر بخش ها مورد توجه قرار خواهد گرفت.

بنا بر گزارش های خبری، در روزهای اخیر تناقضاتی میان ادعای اعضای تیم مولر و آن چه ویلیام بار گفته است شنیده می شود.

انتشار گزارش کامل می تواند روشن کند که مولر چگونه درباره ادعای مانع تراشی ترامپ به جمع بندی نرسیده است.

ویلیام بار گفته است که تصمیم او درباره رد اتهام مانع تراشی در برابر اجرای عدالت بر مبنای سیاست دیرین وزارت دادگستری در پرهیز از ایراد اتهام علیه رئیس جمهوری مستقر صورت گرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG