لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۰

دولت ترکیه بیش از ۳۰۰ هزار کتاب را در سه سال اخیر نابود کرده است


آرشیو - کودتای نافرجام ترکیه
آرشیو - کودتای نافرجام ترکیه

بنا بر اعلام وزارت آموزش و پرورش ترکیه، پس از کودتای نافرجام ۲۰۱۶ در این کشور، بیش از ۳۰۰ هزار کتاب از مدارس و کتابخانه‌های کشور جمع‌آوری و نابود شده است.

به گزارش روزنامه گاردین، ضیاء سلچوک، وزیر آموزش و پرورش ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که در راستای مقابله با همه چیزهای مرتبط با فتح‌ الله گولن - روحانی مسلمان مستقر در آمریکا که تحریک کننده کودتای نافرجام ۲۰۱۶ شناخته می شود - مجموع ۳۰۱,۸۷۸ کتاب نابود شده اند.

این رقم اولین بار همراه با تصاویر کتاب هایی که در حال جمع‌آوری و سوزانده شدن هستند، توسط نشریه مشهور «حریت» گزارش شد.

به نوشته وبسایت «ترکیه پرج» (پاکسازی ترکیه) - که خود را «گروه کوچکی از خبرنگاران جوان که سعی دارند صدای مردم ترکیه، که از رژیم ستمگر رنج می برند، باشند» معرفی کرده است - در سال ۲۰۱۶ استفاده از یک کتاب ریاضیات که در یکی از پرسش‌های آن حروف اول نام و نام خانوادگی گولن، یعنی حروف اف و جی، به صورت «از نقطه اف تا نقطه جی» آمده بود، ممنوع شد.

در سال ۲۰۱۶، روزنامه «بیرگون» ترکیه، نوشت که ۱,۸ میلیون کتاب درسی تنها به خاطر این که حاوی کلمه «پنسیلوانیا» - ایالتی که گولن در آن در یک مجتمع محافظت شده زندگی می کند - بود، نابود شده و با محتوای به روز شده، چاپ شد. در شهر آنکارا نیز نام همه خیابان های موسوم به «گولن» عوض شدند.

سازمان های آزادی بیان می‌گویند که از بابت اظهارات وزیر آموزش و پرورش ترکیه نگران شده اند. انجمن جهانی قلم و انجمن قلم انگلیس در یک بیانیه مشترک گفتند که تنها در مدت ۳ سال، با تعطیلی ۲۹ مرکز نشر با فرمان اضطراری [مقابله با] «پراکندن تبلیغات تروریستی»، چشم‌انداز انتشارات در ترکیه ویران شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG