لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۴

فروش گیشه خارق العاده فیلم های قهرمانی «تور» و «پنج سریع» در آخرهفته ای که گذشت


فروش گیشه خارق العاده فیلم های قهرمانی «تور» و «پنج سریع» در آخرهفته ای که گذشت
فروش گیشه خارق العاده فیلم های قهرمانی «تور» و «پنج سریع» در آخرهفته ای که گذشت

فیلم درام و اکشن سه بعدی «تور» که از روی کتاب های کمیک «مارول» Marvel اقتباس شده نه تنها به خاطر فروش ۶۶ میلیون دلاری گیشه، بلکه به خاطر وجوه قهرمانی و شخصیت پردازی های کم نظیر آن در صدر فیلم های پرتماشاگر آخر هفته گذشته در آمریکای شمالی قرار گرفت.

بنا برآماری که توسط روزنامه لس آنجلس تایمز انتشار یافته، بیش از ۶٣ درصد از افرادی که در آخرهفته گذشته در آمریکا به تماشای فیلم «تور» رفتند را مردان تشکیل می دادند.

فیلم «تور»، خدای آذرخش، به کارگردانی «کنت برانا» بازیگر و کارگردان توانای بریتانیایی که بیش از هر چیز به خاطر فیلم هایی که از آثار ویلیام شکسپیر اقتباس کرده از جمله «هنری پنجم»، «اتللو» و «هیاهوی بسیار برای هیچ» شناخته می شود، با خلاقیت شگفت انگیزی همراه است و از هم اکنون پیش بینی می شود که این فیلم درصدر جدول فیلم های پرفروش تابستان امسال قرار خواهد گرفت.

فیلم «تور» برداشتی است از ماجراهای خدای رعد و برق که از قصه های اساطیری اسکاندیناوی برگرفته شده است. «تور» قهرمان جنگجو و پرقدرت و بی نهایت مغروری است که از دنیای خیالی «آسگارد» رانده می شود تا در جهان خاکی و در میان آدم های معمولی زندگی کند اما به زودی تبدیل به یکی از مدافعان پرشوراین مردم می شود و حقوق از دست رفته آن ها را احیا می کند. داستان های «تور»، این شخصیت برای نخستین باردر سال ١٩۶٢ در قالب یک قصه مصور منتشر شد.

فیلم «تور» از بهترین شکل های سینمایی سنت های خیال پرور کتاب های کمیک بهره گرفته است که در ضمن در آن از«اسطوره» هم به صورت چاشنی و به زیبائی استفاده شده است. این فیلم در عین حال از تجربیات بازیگری کارگردانی چون «کنت برانا» که با جادوی شکسپیری آشناست بهره می گیرد و در نتیجه تبدیل به اثری چشمگیر و حتی خارق العاده شده است.

درنگاه اول، به نظر می رسد که فیلم «تور» هم از همان «تم» یا داستان قابل پیش بینی داستان های مصور برخوردار است: قهرمان و جنگجویی بزرگ با ایجاد مشکلات و دردسرهایی برای خود محکوم به تبعید می شود. در این مکان تازه (شهرک صحرائی درقلب نیومکزیکو) او با دختری آشنا می شود، در آنجا به اشتباهات خود پی می برد و وارد یک ماجرای احساسی و انسانی می شود. این قهرمان درپایان داستان، با تجربیات تازه ای که به دست آورده به یک نجات دهنده تبدیل می شود و به این صورت یک بار دیگر مقام «خدایی» خود را باز می یابد.

البته داستان به همین سادگی ها نیست و چند چرخش غیرقابل پیش بینی این مسیر به نظر متداول و معمولی را گنگ و پیچیده و گاه به شدت چالش آمیز می سازد.

ناتالی پورتمن، بازیگر برنده اسکار در فیلم «تور» نقش زنی را بازی می کند که هرچند از نظر اجتماعی دور از دسترس و گوشه گیر به نظر می رسد اما زندگی خود را وقف ستاره شناسی و پژوهش در اطراف طبیعت طوفان زای پیرامونش کرده است. اما برخورد او با «تور»، همراه با رابطه ای احساسی و تا حدودی کلیشه ای است تا حدی که تماشاگر را به یاد لطافت فیلم های عاشقانه و به روایتی «دخترانه » می اندازد. آنتونی هاپکینز، بازیگر برجسته قدیمی نیز در فیلم «تور» نقش «اودین» پادشاه «آسگارد» را ایفا می کند و در طول فیلم نشان می دهد که در زندگی «تور» پدری نه چندان مفید و موثر بوده است. در واقع بازی قوی «کریس همسورس» بازیگر نورسیده استرالیایی تبار در فیلم «تور»، بازی آنتونی هاپکینز را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

علاوه بر صحنه های جنگی چشمگیر، یکی از برجسته ترین عوامل سینمایی که در فیلم «تور» به کار گرفته شده، جلوه های ویژه آن است که به خصوص در بخشی که شهر طلائی و پرزرق و برق «آسگارد» به دستور خدایان به تدریج خلق می شود تماشاگر را به شدت شگفت زده می کند. هم چنین شخصیت منفی «لوکی» (برادر تور) که یک بار دیگر قدرت کارگردان فیلم را در پرداخت این شخصیت های غیرواقعی و خیالی به نمایش می گذارد. «لوکی» در سایه شکوهمند برادری قدرتمند و مورد توجهی چون «تور» رشد و نمو کرده است و نسبت به او احساساتی رقیق اما سرشار از معجونی از عشق و حسادت دارد. این زمینه قبلی در طول فیلم با عوامل دیگری چون، بدخواهی، خیانت و گناه همراه می شود و شخصیتی به شدت واقعی و چند بعدی از «لوکی» کتاب های مصور به تماشاگر ارائه می دهد.

فیلم «تور» یک هفته پیش از اکران در آمریکای شمالی در بازار بین المللی نیز از موفقیت قابل توجهی برخوردار شد و به عنوان دومین فیلم موفق سال ٢٠١١ در شب گشایش معرفی شد.

موفقیت فیلم «تور» یک هفته پس از فروش بالای فیلم اکشن موفق دیگری به نام «پنج سریع» با شرکت «وین دیزل» و «پل واکر» اتفاق می افتد که تنها در هفته گذشته، فروشی در حدود ٨٨ میلیون دلار داشته است.

این درحالی است که بازار فیلم آمریکا در سال جاری، با یک کاهش ١۴ درصدی میزان فروش گیشه روبرو بوده است اما موفقیت دو فیلم «تور» و «پنج سریع» از هم اکنون تضمینی است برای موفقیت فیلم های موفق دنباله داری چون «دزدان دریایی کارائیب»، «خماری» و «پاندای کونگ فو باز» که بازار تابستانی سینما را گرم تر از همیشه خواهند ساخت.

XS
SM
MD
LG