لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۴

انتشار آلبوم جدیدی به یاد و خاطره آهنگ های تام بل


باب بالدوین، آهنگساز و هنرمند آمریکایی به یاد و خاطره تام بل، ترانه سرا و آهنگساز افسانه ای، به تازگی آلبوم جدیدی منتشر کرده است. تام بل در اوایل سالهای ۱۹۷۰ یکی از خالقان موسیقی سبک سول (soul) بود. آلبوم Betcha By Golly Wow: The Songs of Thom Bell مجموعه ای از آهنگهای قدیمی و زیبایی هستند که بل آهنگهای آن را ساخته و لیندا کرید، ترانه های آن را سروده است.

اگر در دهه ۱۹۷۰ میلادی متولد شده باشید، احتمالاً آهنگ کانی استیونس، خواننده و هنرپیشه قدیمی را به یاد نخواهید آورد. استیونس آلبوم Betcha By Golly, Wow را اولین بار سال ۱۹۷۰ برای تام بل ساخت، اما عنوان آن Keep Growing Strong بود. اما این آهنگ در سال ۱۹۷۲، پس از آهنگ The Stylistics به یکی از پرفروشترین آهنگها بدل شد و گروهی متشکل از پنج مرد فیلادلفیایی آن را ضبط کردند.

بالدوین که به ساخت موسیقی جاز و سول معروف است، می گوید «من آوای کانی استیونس را به خوبی به یاد می آورم، اما آهنگ The Stylistics بود که من را واقعاً تحت تاثیر قرار داد. بیشتر موسیقیهای خاص آن دوران را تام بل و لیندا کرید می ساختند».

اگر طرفدار آهنگهای قدیمی آمریکایی دهه ۷۰ میلادی بوده اید، از این مجموعه آهنگهای جذاب لذت خواهید برد. آلبوم Betcha By Golly Wow: The Songs of Thom Bell آمیزه ای از آهنگهایی است که در دوران سرخوشی و شگفتی The Spinners ، The Stylistics و The Delfonics ساخته شده بوده اند.

این آلبوم همچنین شامل مجموعه ای از آثار ستارگانی همچون ویل دونینگ، ویویان گرین، گرالد آلبرایت، چهره سرشناس ساکسیفون نواز، ماریون میدوز، نوازنده ساکسیفون، پال تیلور، راس فریمن، نوازنده گیتار و بنیانگذار گروه ریپینگتونز و پال براون، گیتاریست این گروه است.

باب بالدوین در مونت ورنان نیویورک متولد شد. رابرت بالدوین، پدر او نیز چهره سرشناس جاز و پیانیست معروفی بود. باب نوازندگی پیانو را در چهارسالگی از پدر آموخت. بالدوین با گوش دادن به آثار پیانوی جاز بزرگانی همچون دوک الینگتون، اسکار پیترسون، استیوی واندر، پاتریس روشن، چیک کوره آ، جو سمپل، رمزی لوئیس و مایلز دیویس، نوازنده ترومپت بزرگ شد، با بزرگان موسیقی و هنرمندان سرشناس برنامه اجرا کرد و سپس روی Urban Jazz تمرکز کرد. این موسیقیدان سرشناس جاز، آهنگساز، مجری رادیو و برنامه موسیقی اغلب این نوع موسیقی را «جاز آرام و مدرن» می خواند.

او در بسیاری از جشنواره های جاز محلی و بین المللی شرکت کرده است. سال گذشته در دوبی برنامه اجرا کرد، تجربه ای که بر او تاثیر عمیقی گذاشته است. وی می گوید: من اوقات بسیار خوشی را گذراندم. یکی از جالبترین کشورهاست با مردمی از تبارهای مختلف .... به من خیلی خوش گذشت و امیدوارم دوباره بتوانم به دبی سفر کنم».

باب بالدوین صرفاً هنرمند جاز نیست، او در برنامه های خیریه شرکت و برنامه اجرا می کند تا به قربانیان فجایع طبیعی کمک کند. آخرین پروژه او دو سال پیش و گردآوری پول برای قربانیان زلزله هائیتی بود.

بالدوین ۱۷ آلبوم دارد، موسیقی تدریس می کند و کتابی منتشر کرده است با عنوان «بهتر است بپرسید: چیزهایی که باید در مورد تجارت موسیقی بدانید.» این کتاب حکایت موفقیت بالدوین را روایت می کند و شیوه های موفقیت آمیز در عرصه موسیقی را به مردم ارائه می کند.

بالدوین درباره Betcha By Golly, Wow می گوید این آلبوم مرا به خاطرات گذشته بازمی گرداند. همه نمی دانند که اشعار این آلبوم ابتدا برای کانی استیونس نازنین سروده شده بود. کانی استیونس برای ایفای نقش در سریال تلویزیونی «چشم هاوایی» معروف شد. من هنوز آهنگ فراموش نشدنی متن فیلم و تصاویر زیبای اسکی روی آب در شروع سریال را به یاد دارم. من وقتی کودکی بیش نبودم این سریال را تماشا می کردم و به یاد می آورم که دقیقاً چطور هر بار که قسمت جدیدی شروع می شد، نصر، برادرم فریاد می زد و مرا خبر می کرد. او امروز در دانشگاهی در مصر پزشکی تدریس می کند.

XS
SM
MD
LG