لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۴ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

معترضین تایلندی مصالحه می کنند


در تایلند ، معترضین «سرخپوش» از نخست وزیر خواسته اند پارلمان را ظرف ۳۰ روز منحل کند. آنها قبلا اصرار داشتند که اینکار بی درنگ انجام گیرد.

رهبران گروه این مصالحه را روز جمعه و یک روز پس از آن اعلام کردند که در حملات نارنجکی یک تن در نزدیکی محل اعتراض در ناحیه بازرگانی بانکوک کشته شد.

برخی مقامات سرخپوشان را مسئول حمله دانستند. اما معترضین هر گونه درگیری را تکذیب می کنند.

پلیس تایلند درتلاش بوده است سرخپوشان را وادار سازد از اردوگاهشان، که موجب بسته شدن فروشگاه ها و هتل های لوکس در مرکز شهر شده است خارج شوند.

مقامات نظامی گفته اند آنها از استفاده از زور پرهیز خواهند کرد، زیرا این نگرانی وجود دارد که چنین اقدامی برتنش ها دامن بزند.

سرخپوشان، که رسما «جبهه دمکراتیک متحده علیه دیکتاتوری» شناخته می شوند، طرفداران تاکسین شیناواترا نخست وزیر سابق هستند. آنها می خواهند برای برکناری آبهیست وجاجیوا نخست وزیر فعلی، که می گویند بظور غیر قانونی به قدرت رسید، انتخابات جدید برگزار شود.

در این میان، ائتلافی از کارمندان اداری، خانواده های طبقه متوسط و کارگران کم در آمد، که خود را «چند رنگی» توصیف می کنند، قصد داشتند روز جمعه گردهمایی عظیمی در بانکوک ترتیب دهند و از سرخپوشان بخواهند به اشغال مرکز شهر پایان دهند.

ائتلاف «چند رنگی» همچنین اعضای زردپوشان، یک گروه حامی نخست وزیر را شامل می شود.

سازمان ملل متحد و ایالات متحده آمریکا دولت و معترضین را تشویق کرده اند مسائل خود را بطریقی صلح جویانه حل کنند.

XS
SM
MD
LG