لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۸

بازتاب همبستگی سبز با مردم خاورمیانه در رسانه های جهان


بازتاب همبستگی سبز با مردم خاورمیانه در رسانه های جهان
بازتاب همبستگی سبز با مردم خاورمیانه در رسانه های جهان

روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی پیرامون راهپیمایی مردم تهران در همبستگی با خیزش های مردمی خاورمیانه نوشت: پلیس ایران بسوی تظاهرکنندگان گاز اشک آور پرتاب کرد.

این روزنامه می نویسد: هزاران تن از مردم و جوانان تهران به خیابان ها آمدند تا به راهپیمایی ای بپیوندند که از دید دولتیان غیرقانونی بود.

گزارش دیلی تلگراف می افزاید: شاهدان رویداد در حوالی میدان امام حسین و آغاز حرکت راهپیمایی گفتند پلیس در حوالی این میدان با تیراندازی هوایی و دستگیری راهپیمایان تلاش کرد شاید مانع از ادامه حرکت آنان بسوی میدان انقلاب و آزادی شود.

خبرگزاری بلومبرگ آمریکا نیز در گزارشی پیرامون ناآرامی های منطقه نوشته است سراسر منطقه از مصر گرفته تا ایران، بحرین و یمن پلیس با گاز اشک آور به مقابله با اعتراضات مردم برخاسته است.

این خبرگزاری افزوده: هزاران تن از مخالفان دولت از حلقه محاصره گارد ویژه گذشته و خود را به میدان آزادی رساندند.

فاکس نیوز آمریکا نیز در گزارشی پیرامون رویداد راهپیمایی ۲۵ بهمن ایران نوشت باوجود آن که روزنامه نگاران، و گزارشگران رسانه های داخلی از درج هرگونه خبری پیرامون این راهپیمایی منع و گزارشگران خارجی نیز از کشور اخراج شدند با این همه، راهپیمایی تهران از سوی خبرگزاریهای جهان پوشش خبری داده شد.

خبرگزاری فاکس نیوز بیانیه وزیر امورخارجه بریتانیا را در واکنش به برخورد پلیس با راهپیمایی مسالمت آمیز مردم ایران درج کرده که نوشته است: من صحنه های هجوم نیروهای امنیتی ایران به راهپیمایان امروز را دیدم.

ویلیام هاگ وزیر امورخارجه بریتانیا افزوده: محمود احمدی نژاد در سخنان خود گفت مردم مصر حق دارند نوع حکومت خود را تعیین کنند. من مقامات ایران را فرا می خوانم تا چنین حقی را برای مردم خود نیز قائل شوند.

روزنامه ایندیپندت نیز با تیتر «مرگ بر دیکتاتور» گزارشی پیرامون تظاهرات تهران آورده و افزوده است: تهران روز دوشنبه به سیطره راهپیمایانی درآمد که با الهام از پیروزی مردم مصر به خیابان ها آمدند تا پس از یک سال بار دیگر صدای اعتراضشان را بلند کنند.

خبرگزاری الجزیزه نیز به نقل از «درسا جباری» گزارشگر رسمی خود در تهران، تایید کرد که گارد ویژه با گاز اشک آور به راهپیمایان حمله ور شد تا آنان را از حوالی میدان انقلاب و آزادی پراکنده کند.

گزارشگر الجزیره که از میدان آزادی تهران گزارش می داد افزوده بیش از ده هزار تن از نیروهای گارد ویژه مجهز به سلاح پیرامون میدان آزادی گردآمده بودند تا مانع از تجمع راهپیمایان در این میدان شوند.

خبرگزاری الجزیره در گزارش خود افزوده است با تاریک شدن هوا، مردم تهران چراغ های خانه های خود را خاموش کرده و به سردادن شعار ضدحکومتی پرداختند.

XS
SM
MD
LG